Czyściec

Dział, gdzie można zadawać pytania dotyczące wiary prawosławnej. Prawo odpowiedzi przysługuje wyłącznie prawosławnym.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Aga

Re: Czyściec

Postautor: Aga » 04 kwie 2018, 6:23

Nie zgodzę się, ze źle to wytłumaczyłam. Nie sposób wytłumaczyć katolikowi inaczej naszej wiary. Skoro w krk czyściec to stan oczekiwania, to tak samo jest u nas. Różnica polega na tym, że katolicy mają to jasno rozstrzygnięte (piekło, czyściec z którego można isc tylko do nieba i niebo) a prawosławni mają kilka opinii na ten temat (jak zawsze ;) ). Św. Atanazy naucza, ze sprawiedliwi doświadczają „częściowej rozkoszy” a grzesznicy „częściowej męki”. Ojcowie stan ten nazywają „przejściowym”. Św. Jan Złotousty na pytanie o miejsce bytowania dusz po śmierci mówi, ze nie sposób odpowiedzieć. Wiadomo ze idą tam gdzie oczekują na Sąd Ostateczny. Niektórzy Ojcowie uważają, że dusze idą do otchłani (tam gdzie był Jezus po śmierci), gdzie jedne cierpią a inne odpoczywają. Wierzymy jednak, że ktoś kto po śmierci jest w piekle, może po Sądzie znaleźć się w niebie. Przecież św. Grzegorz z Nyssy wierzył, że wszyscy zostaną zbawieni. Sam zresztą to napisałeś - dzięki żarliwym modlitwom jest nadzieja na wydostanie duszy z piekła. Katolicy wyobrażają sobie to jako trzy oddzielne miejsca a w prawosławiu nie jest to rozstrzygnięte. Dlatego porównałam to dla Jakuba do przestrzeni, na której dusza może sie poruszać - być bliżej Boga lub w otchłani, całkowitej ciemności.

jaromir

Postautor: jaromir » 04 kwie 2018, 12:52

Widzę, że nie ma spójnego stanowiska w temacie czyśćca. Bardzo możliwe, że prawosławie "dojdzie" do idei czyśćca spójnej z wiarą rzymskokatolicką. :D

Aga

Postautor: Aga » 04 kwie 2018, 14:51

jaromir pisze:Widzę, że nie ma spójnego stanowiska w temacie czyśćca. Bardzo możliwe, że prawosławie "dojdzie" do idei czyśćca spójnej z wiarą rzymskokatolicką. :D

Zapewniam, że nie :) Poza tym prawosławie nie potrzebuje tak jak Kościół katolicki twardej wykładni.
Cenimy sobie wolność myśli ;) Rzymski katolicyzm wyrósł na prawie rzymskim, stąd Wasze upodobanie do prawa, przepisów i porządku. To bardzo widać teraz na przykładzie papieża Franciszka - sporo wiernych (a nawet księży) w Polsce uważa, że to co mówi jest niezgodne z nauką Kościoła. Dużo by pisać.

Poza tym ja nie jestem teologiem, na Ojca Kościoła też nie wyglądam 8-) Mogę się mylić, czegoś nie doczytać lub nie zrozumieć. Cenię sobie dyskusję, ale nie wierzę, że przekonamy się tutaj do jedynej słusznej prawdy. Oba Kościoły dyskutuję na te tematy od wieków i skoro im się nie udało to nam również. Możemy tylko poznawać się nawzajem, spróbować zrozumieć i... konwertować :)

jaromir

Postautor: jaromir » 04 kwie 2018, 20:13

Aga pisze: Możemy tylko poznawać się nawzajem, spróbować zrozumieć i...

Jak dla mnie to o to chodzi. Poznanie poglądów innych, spojrzenie na problem z innej perspektywy rozszerza horyzonty. Wielkim błędem KRzk było dogmatyzowanie pewnych kwestii bez uwzględnienia Kościołów Wschodnich. :(

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 05 kwie 2018, 4:10

jaromir pisze:Widzę, że nie ma spójnego stanowiska w temacie czyśćca. Bardzo możliwe, że prawosławie "dojdzie" do idei czyśćca spójnej z wiarą rzymskokatolicką. :D
A co? Pojawi się tak silna potrzeba klepania kapuchy na odpustach, że będzie potrzebna taka doktryna? No chyba nie.

jaromir

Postautor: jaromir » 05 kwie 2018, 14:19

zefciu pisze:
A co? Pojawi się tak silna potrzeba klepania kapuchy na odpustach, że będzie potrzebna taka doktryna? No chyba nie.

Coś Ty taki zaczepliwy ? ;) Sprzedawanie odpustów itd. jest już passe, ale mam wrażenie, że rzymskokatolicka mentalność prawnicza dalej istnieje. :(

Aga

Postautor: Aga » 05 kwie 2018, 16:32

Mało kto dzisiaj wie co to i praktykuje odpust... Robiłam magisterkę na ten temat na Kujawach, na wsi to uroczystość rodzinna i tradycja kupowania pierdolitek. Za to świadomość modlitwy za zmarłych (nawet za sądiadów), zamawianie Mszy św. w ich intencji i chodzenie wtedy do Komunii św. jest - mam wrażenie - częstsze jak w mieście. To samo z chodzeniem na groby, co również łączy się z modlitwą w intencji zmarłego.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 05 kwie 2018, 17:37

jaromir pisze:Coś Ty taki zaczepliwy ? ;) Sprzedawanie odpustów itd. jest już passe
No owszem. Ale doktryna, która powstała po to, żeby sprzedawanie odpustów uzasadnić została. Mimo że w świadomości wiernych rzymskich katolików zupełnie ona nie funkcjonuje.

Awatar użytkownika
Jakub

Postautor: Jakub » 08 kwie 2018, 14:39

Nektariusz pisze:Co więcej wyjątkowo żarliwa modlitwa może sprawić, że dusza zostanie wyrwana z piekła i trafi do nieba.

A możesz mi powiedzieć jaka jest podstawa dla przekonania, że Bóg zmieni zdanie co do wyroku męki wiecznej dla potępionych, który zostaje wydany na sądzie po śmierci?
Kościół katolicki

Awatar użytkownika
Jakub

Postautor: Jakub » 08 kwie 2018, 15:05

Aga pisze: Wierzymy jednak, że ktoś kto po śmierci jest w piekle, może po Sądzie znaleźć się w niebie.

Aga pisze: Przecież św. Grzegorz z Nyssy wierzył, że wszyscy zostaną zbawieni.

To herezje.

Po pierwsze, piekło jest wieczne, i nie ma możliwości cofnięcia wyroku potępienia i zamiany go na zbawienie za pomocą modlitw do Boga.

Po drugie, teza, że kara piekła dla ludzi bezbożnych i diabłów się kiedyś skończy, została potępiona przez II Sobór Konstantynopolitański:

"Jeżeli ktoś mówi albo utrzymuje, że kara demonów i ludzi bezbożnych jest czasowa i po pewnym określonym czasie będzie miała koniec, względnie będzie dane odnowienie demonów albo ludzi bezbożnych, ten niech będzie obłożony anatemą."
Kościół katolicki

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”