Czyściec

Dział, gdzie można zadawać pytania dotyczące wiary prawosławnej. Prawo odpowiedzi przysługuje wyłącznie prawosławnym.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

łodzianin
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2017, 19:07
Płeć: Mężczyzna

Czyściec

Postautor: łodzianin » 19 lut 2017, 12:11

Dlaczego Cerkiew, podobnie jak protestanci odrzuca naukę o czyśccu? W Piśmie jest kilka fragmentów sugerujących jego istnienie, a najbardziej dobitne moim zdaniem to Mt 5,25 i Mt 18,34. Proszę o rozjaśnienie i błogosławionej niedzieli wszystkim :)

kaeru
Posty: 198
Rejestracja: 08 lut 2017, 20:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Czyściec

Postautor: kaeru » 19 lut 2017, 12:38

To może na początek, co to jest nauka o czyśćcu?

łodzianin
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2017, 19:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Czyściec

Postautor: łodzianin » 19 lut 2017, 14:57

kaeru pisze:To może na początek, co to jest nauka o czyśćcu?


Pozwolę sobie zacytować Katechizm Kościoła Katolickiego, gdzie ta nauka jest zawarta:
"1030 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba.
1031 To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół [Zachodni - łodzianin] nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół [Zachodni - łodzianin] przede wszystkim na Soborze Florenckim i na Soborze Trydenckim (tj. po rozłamie Kościoła w 1054 roku - łodzianin). Tradycja Kościoła [Zachodniego - łodzianin], opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego, mówi o ogniu oczyszczającym:
Co do pewnych win lekkich trzeba wierzyć, że jeszcze przed sądem istnieje ogień oczyszczający, według słów Tego, który jest prawdą. Powiedział On, że jeśli ktoś wypowie bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu, nie zostanie mu to odpuszczone ani w tym życiu, ani w przyszłym (Mt 12, 32). Można z tego wnioskować, że niektóre winy mogą być odpuszczone w tym życiu, a niektóre z nich w życiu przyszłym.
1032 Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, której mówi już Pismo święte: "Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych:
Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich. Jeśli synowie Hioba zostali oczyszczeni przez ofiarę ich ojca, dlaczego mielibyśmy wątpić, że nasze ofiary za zmarłych przynoszą im jakąś pociechę? Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy."
Ostatnio zmieniony 19 lut 2017, 19:05 przez łodzianin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Focjusz
Posty: 72
Rejestracja: 08 lut 2017, 14:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Czyściec

Postautor: Focjusz » 19 lut 2017, 16:55

Sporo się w swoim czasie tematem interesowałem, więc tylko zaznaczam, że odpowiem w późniejszym terminie, gdy będę miał stały dostęp do komputera ;) . Najpierw zaznaczę tylko, że sprawa nie jest w stu procentach jednoznaczna.

Awatar użytkownika
zefciu
Posty: 217
Rejestracja: 16 lut 2017, 16:10
Lokalizacja: Poznań
Płeć: Mężczyzna

Re: Czyściec

Postautor: zefciu » 20 lut 2017, 6:21

łodzianin pisze:podobnie jak protestanci odrzuca naukę o czyśccu?
No właśnie zupełnie niepodobnie jak protestanci. Może rozbijmy ten problem na dwa:

Prawosławie absolutnie zgadza się, że:
  • Sytuacja człowieka po śmierci jest dynamiczna.
  • Modlitwy, czy Eucharystia ofiarowane przez ludzi żywych za zmarłych może pomóc tym ostatnim w osiągnięciu pokoju.
Ta wiara ma swoje odzwierciedlenie w praktyce. Prawosławni modlą się za zmarłych i wspominają ich imiona na Eucharystii.

Natomiast absolutnie nie zgadza się prawosławie z tym, że:
  • Człowiek może wynagrodzić Bogu skutki grzechu.
  • Można takowe wynagrodzenie przenieść z jednej osoby na drugą aktem odpustu.

Z pewnością Focjusz opisze sprawę jeszcze bardziej wyczerpująco.

kaeru
Posty: 198
Rejestracja: 08 lut 2017, 20:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Czyściec

Postautor: kaeru » 20 lut 2017, 10:05

zefciu pisze:Natomiast absolutnie nie zgadza się prawosławie z tym, że:
  • Człowiek może wynagrodzić Bogu skutki grzechu.
  • Można takowe wynagrodzenie przenieść z jednej osoby na drugą aktem odpustu.Nie powinno się tu dodać jeszcze dwóch rzeczy? Mianowicie:

c) Istnieje możliwość pośmiertnego "czasowego" odpokutowania za swoje grzechy z pewnością, że "po" odbyciu tej pokuty zostanie się bawionym,
d) czyściec jest osobnym miejscem, gdzie to się odbywa.

Awatar użytkownika
Jakub
Posty: 52
Rejestracja: 29 sty 2018, 21:29
Płeć: Mężczyzna

Re: Czyściec

Postautor: Jakub » 21 mar 2018, 1:01

kaeru pisze:To może na początek, co to jest nauka o czyśćcu?


Czyściec jest stanem tych, którzy umierają w przyjazni z Bogiem ale nie są jeszcze do końca oczyszczeni.Chociaż są już pewni swojego wiecznego zbawienia,potrzebują jeszcze oczyszczenia, aby wejść do nieba.
Kościół katolicki

3u6u
Posty: 12
Rejestracja: 16 lut 2017, 21:29
Płeć: Mężczyzna

Re: Czyściec

Postautor: 3u6u » 22 mar 2018, 17:30

Ten czyściec Jakubie to niesamowicie pożyteczne miejsce. Chętnie bym o nim sam poczytał. Czy możesz mi podać miejsce albo w Starym, albo w Nowym Testamencie, albo chociaż w listach apostolskich miejsce gdzie jest on opisany? Mam "biblię tysiąclecia" wydaną w końcu lat 90`tych, poszukałbym sobie.

Awatar użytkownika
Jakub
Posty: 52
Rejestracja: 29 sty 2018, 21:29
Płeć: Mężczyzna

Re: Czyściec

Postautor: Jakub » 22 mar 2018, 20:02

Pomijając już Twój ironiczny ton wypowiedzi, podstawy biblijne podstawy nauki o czyśćcu znajdujemy zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie.

1) Stary Testament

Takim najbardziej "klasycznym" fragmentem mówiącym o modlitwie za zmarłych a więc i oczyszczeniu po śmierci, jest fragment 2 Księgi Machabejskiej 12:38-45 Z tego tekstu wynika, że oprócz nieba i piekła, jest jeszcze jeden stan, w którym znajdują się dusze zmarłych, oraz iż możemy im pomóc naszą modlitwą i ofiarami.Bo jeżeli dusze zmarłych znajdują się w niebie, to nie potrzebują naszej modlitwy, jeżeli są w piekle to nasza modlitwa im nie pomoże, zatem musi istnieć jeszcze jeden stan, w którym nasza modlitwa jest dla nich pożyteczna, tym stanem jest właśnie Czyściec.

Drugi bardzo wyraźny fragment Starego Testamentu wskazujący na na proces oczyszczenia czyśćcowego znajdujemy w Księdze Mądrości:

"A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności. Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie." (Mdr 3:1-5)

Poza tymi dobitnymi fragmentami, mamy też w Starym Testamencie aluzje do Czyśćca i modlitwy za zmarłych.Znajduje się ona w Księdze Syracha 7:33 "Obdzielaj darem każdego z żyjących, a miłosierdzia nie odmawiaj także umarłemu"

2) Nowy Testament

a) Ewangelie

W Ewangeliach, jest wiele aluzji do procesu oczyszczenia, zwłaszcza we fragmentach które porównują go do więzieniach.Znamienne i zarazem ciekawe jest to, że jest to jednak więzienie czasowe, nigdy wieczne, co uniemożliwia interpretacje fragmentów jako mówiących o Piekle:

"Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz."(Mt 5:25-26)

"I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec Mój niebieski, jeśli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu" (Mt 18:34-35)

Wzmianka o odpuszczaniu grzechów w życiu przyszłym, ale przecież nie w Niebie czy Piekle, znajduje się w 12 rozdziale Ewangelii Mateusza:

"Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym" (Mt 12:32) Według nauczania Jezusa, istnieje możliwość uwolnienia się człowieka w przyszłym życiu od grzechów innych niż bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu.

b) Listy apostolskie

W 1 Liście do Koryntian w rozdziale 3 czytamy: "Jeśli czyjeś dzieło, zbudowane na tym fundamencie, się ostoi, ten zapłatę odbierze; jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień." (1 Kor 3:14,15) Zauważ, że przytoczony prze mnie werset, mówi tylko o ludziach którzy zostaną zbawieni ("on sam zbawiony będzie") a mimo to mówi o tym że wierzący, który źle budował "poniesie szkodę” i jego zbawienie odbędzie się "jakby przez ogień"

Oczywiście ognia w tym fragmencie nie należy rozumieć dosłownie,ogień jest w Biblii symbolem oczyszczenia.

Kolejny tekst to 2 Kor 5:10 "Wszyscy musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre" (2Kor 5:10) Zwróć uwagę na słowo "każdy" a więc także człowiek zbawiony, który przecież grzeszył za swojego życia, otrzyma zapłatę za swoje również złe uczynki, tą zapłatą za złe uczynki jest Czyściec.
Kościół katolicki

3u6u
Posty: 12
Rejestracja: 16 lut 2017, 21:29
Płeć: Mężczyzna

Re: Czyściec

Postautor: 3u6u » 23 mar 2018, 18:38

Mętne są twoje argumenty przemawiające za istnieniem czyścca a co do księgi machabejskiej, nie jest zaliczana o ile wiem do ksiąg natchnionych nawet przez Żydów i jest tego powód logiczny dość. Zrobiliście kolejnego gniota którego nawet protestanci nie uznają.


Wróć do „Pytania i odpowiedzi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości