Małżeństwo po raz drugi

Dział dla wszystkich (wierzących i niewierzących). Obowiązuje szacunek do prawosławnej wiary.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

bert04

Re: Małżeństwo po raz drugi

Postautor: bert04 » 07 lis 2017, 17:15

@Victoria

Dla Ciebie logiczne, dla mnie luka. TUTAJ masz równoległy wątek, w którym panna myśli o związku z rozwodnikiem, ale takim "cywilno-cywilnym". U Ciebie, u was, jest raczej rozwód "kościelno-cywilny". To znaczy dla Cerwki Ty jesteś zapewne jeszcze małżonką poprzedniego męża, dla Kościoła Katolickiego - Twój "cywilny" mąż jest małżonkiem poprzedniej żony.

I teraz następuje ciekawa kwestia, czy Cerkiew prawosławna sama z siebie daje sobie prawo do... nawet nie wiem, czy to prawidłowo nazywam: zdjęcia błogosławieństwa z sakramentu udzielonego poza Cerkwią? Czy też już na wstępie nie będzie uznawała ważności tego sakramentu? Przecież już samo podejście Cerkwi do katolickich sakramentów jest, ten, bardzo niejednolite. Z drugiej strony w kwestiach rodzinnych pragmatyzm "dla dobra wiernych" jest ważniejszy od doktrynalizmu. Ale w Twoim przypadku... ciekaw jestem sam.

Był kiedyś taki czarno-biały film powojenny, w którym jeden chłop miał dwie żony. Z jedną miał ślub cywilny, z drugą - kościelny. Nie oglądałem wprawdzie tego filmu do końca, ale widzę u Ciebie podobne niebezpieczeństwo. Dla Kościoła Katolickiego Twój mąż ciągle jest mężem swojej poprzedniej małżonki i - z tego co piszesz - nie zrobił nic w kierunku tego, żeby w KRK swój związek "unieważnić" (tak, wiem, że to się inaczej nazywa i rozumie). Dla KRK wasz związek jest konkubinatem, a po ślubie w Cerkwi byłby bigamią. Katolicko - prawosławną bigamią. Wiem, dla Ciebie może to jest nieważne. Ale Twój (cywilny) mąż ma pewnie rodzinę katolicką. A i nie wiesz, czy kiedyś nie poczuje "nawrotu wiary", to się zdarza w każdym wieku.

Dlatego przyłączę się do pytania kaeru. Po co Ci ten ślub? Zeby go "mieć"? Czy jednak z powodów głównie religijnych? W pierwszym przypadku może powinnaś przemyśleć ten zamiar. W drugim - przygotować się tak na trudności w osiągnięciu zamierzonego celu, jak i - na co zwracałem uwagę wyżej - na trudności po jego osiągnięciu. Bo przecież nie chcesz brać ślubu po to, żeby brać rozwód parę lat później.

PS: Dla jasności, jestem katolikiem. Stąd może moje pewne luki w nauczaniu Kościoła Prawosławnego.

Victoria

Postautor: Victoria » 08 lis 2017, 11:39

Nie chcę wdawać się w rozważania osobiste, po co ślub itd. Skoro zadałam pytanie to znaczy, że jest to dla mnie ważne. Nie proszę o analizę psychologiczną, a tym bardziej moralną. Osobie, która udzieliła mi odpowiedzi - zefciu- serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Temat uważam za zakończony.

bert04

Postautor: bert04 » 08 lis 2017, 15:20

Victoria pisze:Nie chcę wdawać się w rozważania osobiste, po co ślub itd. Skoro zadałam pytanie to znaczy, że jest to dla mnie ważne. Nie proszę o analizę psychologiczną, a tym bardziej moralną. Osobie, która udzieliła mi odpowiedzi - zefciu- serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Temat uważam za zakończony.

Nie miałem zamiaru oceniać, a tylko zwrócić uwagę na tak warunki jak i możliwe konsekwencje. Dla Ciebie sprawa, że Twój "cywilny" małżonek ma za sobą - kościelnie - nieuporządkowaną sytuację może być nieważna. Jemu też to może dziś też jeszcze wisieć, ale za jakiś czas może być inaczej, zwłaszcza, jeżeli nie przechodzi na prawosławie(?). Sugeruję, żeby jednak zobaczył, czy da się "zamknąć za sobą te drzwi" w KRK. Ponoć to kosztuje, ponoć trochę trwa a i wynik niepewny. Ale spokój sumienia - bezcenny.

Jeżeli poczułaś się tym urażona to przykro mi, nie było to moim zamiarem. Z mojej strony to też już wszystko.

Wróć do „Forum otwarte”