WYKLUCZANIE

Dział wyłącznie do celów dyskusji między prawosławnymi.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

BIAŁOSTOCZANIN
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2017, 22:06
Płeć: Mężczyzna

WYKLUCZANIE

Postautor: BIAŁOSTOCZANIN » 21 lut 2017, 13:55

moim zdaniem ludzie którzy nie rozumieją cerkiewnosłowiańskiego i rosyjskiego, czyli języków w których odprawione są nabożeństwa w..... Polsce, są przez odprawiających z nich wykluczani. Kazania głoszone w języku rosyjskim, są adresowane (przecież to oczywiste) tylko i wyłącznie do znających (i to biegle!, 3 w podstawówce 40 lat temu nie wystarczy) ten język. Wielu duchownych narzeka na niewielką liczbą młodych ludzi w cerkwiach. Wiadomo nie ma młodych to za 20 lat nie będzie nikogo. Ale z drugiej strony, po co Wam ci młodzi ludzi, jeśli mówicie w języku przez nich nie znanym. Ja jestem już po 30 i nigdy nie uczyłem się rosyjskiego.

Smokepsv
Posty: 40
Rejestracja: 08 lut 2017, 12:22
Płeć: Mężczyzna

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: Smokepsv » 21 lut 2017, 20:12

Kolega pomylił chyba forum dyskusyjne z jakas tablicą fejsbukową. A może to jakies nieudolne trolowanie?

Awatar użytkownika
Focjusz
Posty: 72
Rejestracja: 08 lut 2017, 14:10
Płeć: Mężczyzna

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: Focjusz » 21 lut 2017, 21:53

Kolega, o ile forma jego wypowiedzi może nieco mylić, to moim zdaniem co do zasady ma pełną słuszność w tym co pisze ;) . Stąd stanę w jego obronie i wezwę do nieco uprzejmiejszego zwracania się.

Hiob

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: Hiob » 21 lut 2017, 22:29

Też bym prosił o nieobrażanie ludzi, którzy chcą rozumieć służbę i modlić się w zrozumiałym języku. Jeśli ktoś nie chce zrozumieć o czym mówią teksty liturgii lub Ewangelii, to jego sprawa ale niech nie obraża tych, którzy chcą zrozumić. W końcu to po to czytane jest słowo Boże i śpiewane są hymny, by ludzie mogli je usłyszeć i rozważać. Liturgia nie jest potrzebna Bogu tylko ludziom! A kiedy wyklucza się ludzi z liturgii to przestaje ona być liturgią - liturgia ze swej definicji to dzieło ludu (leiturgia - to ergon tou laou).
Ja się zgodzę z Białostoczaninem. Ale trzeba powiedzieć, że i ten rosyjski jest niepełnosprawny...
Myślę, że Cerkiew powinna przejść na język polski ponieważ - nie ma co się oszukiwać, to on jest językiem, w którym wszyscy prawosławni z Polski (może poza imigrantami) porozumiewają się na codzień i tylko w tym języku słowo Boże może do nich dorzeć i być dobrze zrozumianym. Cerkiewnosłowiańskiego nikt nie zna a jak jeszcze dodać złą akustykę w cerkwiach i to, że na służbach na tygodniu Ewangelia jest czytana w ołtarzu, to na prawdę nie jest możliwe przyjąć, zrozumieć i wcielić w życie usłyszane w cerkwi słowo Boże.
A o ile Ewangelię wierni jeszcze znają jako tako albo mogą od biedy przeczytać wcześniej w , to inne teksty służby (np. stichiry, tropariony, itd.) zmieniają się ze służby na służbę i jak piękne by nie były, uchodzą uwadze wiernych.
Nawet jak Cerkiew nie zmieni języka na polski, to powinna rozpowszechniać służby po polsku tam gdzie ludzie o to proszą lub cerkiewnosłowiański się nie sprawdzają lub nie wystarszają.

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Posty: 46
Rejestracja: 30 sty 2017, 21:15
Płeć: Kobieta
Kontaktowanie:

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 21 lut 2017, 23:43

Odzieliłabym temat języka liturgicznego od języka kazań. Bo język kazań - to oczywiste, że powinien to być język używany przez ludzi na co dzień.
Język liturgiczny - jednak nie bez przyczyny istnieje takie pojęcie, tudzież "języka sakralnego", i to nie tylko wśród prawosławnych Słowian, ale i innych ortodoksów, a nawet i nie-chrześcijan. Bo ten język ma wskazywać na niebiańskość, inną rzeczywistość, przez swoją niezmienność utwierdzać niezmienne Prawdy itd.

Nie mam wątpliwości, że w większości parafii w Polsce kazania powinny być po polsku. Osobiście, dzięki Bogu, niezmiernie rzadko trafiam na kazania po rosyjsku. Albo w języku rosyjskopodobnym, bo słyszałam od różnych osób znających rosyjski, że to często z rosyjskim ma niewiele wspólnego - ot, polskie słowa zruszczone w dziwnych konstrukcjach zdaniowych.
Nawet ci coraz liczniej przybywający imigranci zza wschodniej granicy - przecież muszą uczyc się polskiego, by tu pracować. No i, po co to my mamy się dostosowywać, jak są na naszej ziemi? Są tez prawosławni imigranci z innych krajów - a dla nich często nie ma żadnego duszpasterstwa, to zresztą osobny problem.
A sam rosyjski? Nigdy nie rozumiałam, czemu ten język. Równie dobrze mogła by byc greka koine, arabski fusha albo aramejski - same czysto "prawosławne języki".

Awatar użytkownika
zefciu
Posty: 172
Rejestracja: 16 lut 2017, 16:10
Lokalizacja: Poznań
Płeć: Mężczyzna

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: zefciu » 22 lut 2017, 5:28

Język rosyjski czy rosyjskawy z tego co obserwuję używany jest na kazaniach na tych terenach, gdzie prawosławni mówią na co dzień w innych niż polski językach "po swojemu".

Natomiast co do słowiańskiego - nie uważam liturgii po polsku za coś złego, ale nie chciałbym, aby nagle w żarze "niewykluczania" słowiański - żywe narzędzie łączności z greką został zarzucony. Nie uczyłem się słowiańskiego systematycznie, a jednak zacząłem go rozumieć dzięki czytaniom. Choć nie jestem prawosławnym od dziecka.

Awatar użytkownika
Focjusz
Posty: 72
Rejestracja: 08 lut 2017, 14:10
Płeć: Mężczyzna

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: Focjusz » 22 lut 2017, 7:54

KłopotliwaOwieczka pisze:Język liturgiczny - jednak nie bez przyczyny istnieje takie pojęcie, tudzież "języka sakralnego", i to nie tylko wśród prawosławnych Słowian, ale i innych ortodoksów, a nawet i nie-chrześcijan. Bo ten język ma wskazywać na niebiańskość, inną rzeczywistość, przez swoją niezmienność utwierdzać niezmienne Prawdy itd.

To jest zjawisko, które nazywam fetyszyzacją języka, i które faktycznie przyszło do chrześcijaństwa z religii pogańskich i ich obyczajów. Dla pogaństwa charakterystyczne jest magiczne myślenie o rzeczywistości, wraz z całymi zestawami i kompozycjami czynności, rytuałów, symboli i języków, które mają ją okiełznać, i jednocześnie umożliwić zespojenie się sacrum z profanum. W najbardziej skrajnych przypadkach przyjmowało to postać odgrywania boskich hierogamii poprzez sakralną prostytucję, czy dokonywano ofiar z ludzi. Chrześcijaństwo w sferze obrzędowej nasiąkło nieco tą grecko-rzymską mentalnością i fetyszyzowanie języka liturgii jest jednym z tegoż nasiąknięcia objawów. Ono samo w sobie nie jest groźne, to zwyczajny folklor obrzędowy, ale szczerze mówiąc razi mnie podobna narracja. To tylko słowa. Język jak każdy inny. Uwarunkowanie czysto pawłowskie każe ludziom kojarzyć cerkiewny z jakąś inną rzeczywistością. Może to lekki archeologizm, ale wczesne chrześcijaństwo, a w istocie chrześcijaństwo przez długie setki lat się bez takiej fetyszyzacji obywało doskonale, i smuci mnie, że właśnie we wschodnim chrześcijaństwie jest ona dziś tak powszechna, gdy to przecież tutaj zrodziła się tradycja prowadzenia obrzędów w językach zrozumiałych dla każdego. Stąd jestem zwolennikiem polskiej liturgii, i cieszy mnie, że np. w Gdańsku od niedawna się ją bardzo promuje ;) . Nie modlę się do słowiańskiego, a do Boga, a czasem mam wrażenie (lekkie), że dla niektórych prawosławnych ich wiara jest mistycznym skansenem, wehikułem tożsamości etnicznej i odrębności od reszty, papistów/katolików/Polaków/tych co to się nie modlą w świętym narzeczu/tych co to nie używają świętego kalendarza/etc.

Kazania to zupełnie inna historia, powinny być wygłaszane w takiej formie by były zrozumiałe, jeśli w danej wspólnocie zrozumiały jest rosyjski to niechże to i będzie rosyjski.

kaeru
Posty: 170
Rejestracja: 08 lut 2017, 20:51
Płeć: Mężczyzna

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: kaeru » 22 lut 2017, 7:58

zefciu pisze:Język rosyjski czy rosyjskawy z tego co obserwuję używany jest na kazaniach na tych terenach, gdzie prawosławni mówią na co dzień w innych niż polski językach "po swojemu"


Czyli to jest powodem rosyjskich kazań w katedrach w Białymstoku i Warszawie.

KłopotliwaOwieczka pisze:A sam rosyjski? Nigdy nie rozumiałam, czemu ten język. Równie dobrze mogła by byc greka koine, arabski fusha albo aramejski - same czysto "prawosławne języki".


Minimalna znajomość historii prawosławia w Polsce pozwoliłaby poznać odpowiedź na pytanie dlaczego rosyjski, a nie arabski.

KłopotliwaOwieczka pisze:Nie mam wątpliwości, że w większości parafii w Polsce kazania powinny być po polsku. Osobiście, dzięki Bogu, niezmiernie rzadko trafiam na kazania po rosyjsku.


Ja bym chciał, żeby w większości parafii w Polsce używano w kazaniach języka, jakim mówią ludzie. Wydaje mi się, że nie będzie to ani polski, ani rosyjski.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2017, 8:21 przez kaeru, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Focjusz
Posty: 72
Rejestracja: 08 lut 2017, 14:10
Płeć: Mężczyzna

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: Focjusz » 22 lut 2017, 8:01

Szczerze, dla mnie kwestia tożsamości prawosławnych w Polsce na przestrzeni najbliższego pokolenia rozegra się właśnie wokół takich kwestii jak język obrzędu, obyczaje i samopostrzeganie. Stąd temat jest istotny i warto o nim rozmawiać, oby w atmosferze wzajemnego szacunku i wyrozumiałości.

Awatar użytkownika
zefciu
Posty: 172
Rejestracja: 16 lut 2017, 16:10
Lokalizacja: Poznań
Płeć: Mężczyzna

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: zefciu » 22 lut 2017, 8:12

Focjusz pisze:Język jak każdy inny.
No nie do końca jak każdy inny. Słowiański jest w warstwie gramatycznej i słowotwórczej kalką greki - języka, w którym powstał NT i większość poezji liturgicznej. Pojęcia grecki znajdujące tam pełne odwzorowanie mogą brzmieć niezręcznie, lub myląco w języku polskim.

Natomiast czy fakt, że samo użycie określonego języka kieruje nasze myśli ku "sprawom bożym" jest czymś złym? To nie musi być fetyszyzacja, tak jak fetyszem nie są ikony, gesty liturgiczne, muzyka, czy architektura sakralna.


Wróć do „Dyskusje o prawosławiu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość