Strona 1 z 1

Ekumenizm? Nie, dziękuję

: 29 kwie 2018, 9:49
autor: Orthodox
Witajcie wszyscy. Nie , nie zamierzam otwierać tematu dla zelotów. Chciałabym porozmawiać jak prawosławni zapatrują się na dialogi międzywyznaniowe. Czy uważacie, że są one potrzebne, ważne? Czy mają szansę coś zmienić, zbliżyć podzielone schizmą wspólnoty? Czy nam, prawosławnym, ekumenizm jest do czegoś potrzebny? Zapraszam do dyskusji.

Re: Ekumenizm? Nie, dziękuję

: 29 kwie 2018, 21:32
autor: KłopotliwaOwieczka
Odpowiedź w temacie już coś sugeruje? ;D

Re: Ekumenizm? Nie, dziękuję

: 30 kwie 2018, 18:51
autor: Orthodox
A co? Czy Trzeba być zawsze poprawnym politycznie?

Re: Ekumenizm? Nie, dziękuję

: 30 kwie 2018, 20:11
autor: KłopotliwaOwieczka
To nie ma nic wspólnego z poprawnością polityczną, a sensem stawiania tezy (bez wyjaśnienia) już w temacie, który ma być "do dyskusji" ;)

Skoro Siostra odpowiedziała, że ekumenizm "nie", to może warto wyjaśnić, skąd taki pogląd?

Re: Ekumenizm? Nie, dziękuję

: 19 maja 2018, 11:37
autor: Krzych59
Jeśli moja wiara jest prawdziwa, cała prawdziwa a inna wiara jest nieprawdziwa. Ekumenizm to jak gdyby poszukiwanie tego co wspólne, czyli rezygnacja z części mojej prawdziwej wiary a tego mi nie wolno robić.W praktyce sprowadza się to do tego ze ludzie którzy nie znają dobrze własnej wiary a takich jest dużo już zaczynaja wszystko mieszać. Ktoś wymyślił ekumenizm żeby wiarę w końcu zlikwidować. Do tego dochodzi fakt ze np Katolicyzm po trzęsieniu ziemi soboru watykańskiego całkowicie się sprotestantyzowal i dogorywa. A protestantyzm dzieli sie coraz bardziej i tez ma problemy. Nie widać tego jeszcze moze w Polsce ale to przyjdzie nieuchronnie chyba ze cofną te reformy ale kto by to miał zrobić? Po za tym maja problem nieomylności papieża.Jesli chrześcijaństwo ma się odrodzić to ktoś musi zachować nieskażona wiarę żeby od czegoś mogło się to zacząć jeśli tak ma być.Oczywiscie nie wyklucza to współpracy z innowiercami w życiu publicznym, bo mamy wspólne poglądy na wiele praktycznych spraw jak aborcja czy tzw małżeństwa homoseksualne działalność dobroczynna itp itp. Wydaje mi się ze tzw ekumenizm wymyślil ktoś żeby doprowadzić do synkretyzmu religijnego i likwidacji religii w ogóle, nie tylko chrześcijaństwa choć patrząc na to co się dzieje na świecie wyglada na to ze jesteśmy głównym celem ataku, na tym etapie. Pozdrawiam.