Strona 1 z 1

Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

: 07 lis 2017, 10:07
autor: Kamil9898
Czy jest możliwość żeby chrzest dziecka był w cerkwi jeśli ślub był w kościele ( matka prawosławna ojciec katolik)?
Wiem że podpisuję się tą deklaracje że chrzest będzie w tej samej wierzę co ślub ale czy któraś ze stron może zakazać takiego chrztu albo np. Cerkiew odmówić?

Re: Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

: 07 lis 2017, 18:26
autor: Smokepsv
Kamil9898 pisze:Czy jest możliwość żeby chrzest dziecka był w cerkwi jeśli ślub był w kościele ( matka prawosławna ojciec katolik)?

Jest taka możliwość, ale
Kamil9898 pisze:Wiem że podpisuję się tą deklaracje że chrzest będzie w tej samej wierzę co ślub ale czy któraś ze stron może zakazać takiego chrztu albo np. Cerkiew odmówić?

sumienie powinno do tego nie dopuścić.

Re: Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

: 08 lis 2017, 5:38
autor: zefciu
Smokepsv pisze:sumienie powinno do tego nie dopuścić.
A co, jeśli np. w trakcie trwania małżeństwa ojcu przejdzie ochota na wyznaniawanie nieomylności papy rzymskiego i stworzonego charakteru łaski? To wtedy też sumienie powinno mu kazać chrzczić i wychowywać dziecko w tych naukach? Tak z ciekawości pytam, jakie jest Twoje zdanie.

Re: Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

: 08 lis 2017, 7:05
autor: Smokepsv
zefciu pisze:A co, jeśli np. w trakcie trwania małżeństwa ojcu przejdzie ochota na wyznaniawanie nieomylności papy rzymskiego i stworzonego charakteru łaski? To wtedy też sumienie powinno mu kazać chrzczić i wychowywać dziecko w tych naukach? Tak z ciekawości pytam, jakie jest Twoje zdanie.


Na konwersje nigdy nie jest za późno, najlepszy Ty mój przykładzie :). Poważnie podchodząc do sprawy jeżeli ktoś jest przekonany do "konwersji dziecka" to nie traci czasu na pytanie po forach, oraz ma gdzieś co ktoś pomyśli tylko idzie do baciuszki, spowiada się, przyjmuje komunie i prosi o chrzest ( no dobra ja bym tak zrobił ).

Z postu jednak słabo wynika, że o taki przypadek chodzi. Raczej jest mowa o takim bardziej standardowym ( przynajmniej na podlasiu ) "pożyciu dziecięco - rodzicielskim", że a niech ślub będzie w cerkwi/kościele a potem jak się jedna ze stron będzie upierała to chrzest zrobimy na "abarot". No bo ani baciuszka, ani ksiądz za bardzo nie będą stać okoniem przeciwko ochrzczeniu. A tu jest pytanie o możliwość jakichś zakazów ( czyli jednak jakaś tam obawa jest, coś/ktoś do uszka szepcze i podsuwa wątpliwości).

Re: Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

: 08 lis 2017, 19:44
autor: Kamil9898
Żadnych obaw nie ma poprostu się pytam czy jeśli pójdę do cerkwi zgłosić dziecko do chrztu to mnie nie odprawią do kościoła

Re: Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

: 16 lis 2017, 8:17
autor: Nektariusz
Nie sądzę. Wydaje mi się, że wręcz się ucieszą :)

Re: Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

: 19 sty 2018, 21:08
autor: Olga
Nie wiem czy już po temacie ale możesz jeszcze poprosić księdza w kościele by podczas slubu pominal pytanie o wychowanie dziecka w wierze katolickiej. U mnie tak było, ale to tez zależy na jakiego duchownego trafisz, pozdrawiam