Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

Dział wyłącznie do celów dyskusji między prawosławnymi.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Kamil9898

Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

Postautor: Kamil9898 » 07 lis 2017, 10:07

Czy jest możliwość żeby chrzest dziecka był w cerkwi jeśli ślub był w kościele ( matka prawosławna ojciec katolik)?
Wiem że podpisuję się tą deklaracje że chrzest będzie w tej samej wierzę co ślub ale czy któraś ze stron może zakazać takiego chrztu albo np. Cerkiew odmówić?

Smokepsv

Re: Ślub w kościele a chrzest dziecka w cerkwi?

Postautor: Smokepsv » 07 lis 2017, 18:26

Kamil9898 pisze:Czy jest możliwość żeby chrzest dziecka był w cerkwi jeśli ślub był w kościele ( matka prawosławna ojciec katolik)?

Jest taka możliwość, ale
Kamil9898 pisze:Wiem że podpisuję się tą deklaracje że chrzest będzie w tej samej wierzę co ślub ale czy któraś ze stron może zakazać takiego chrztu albo np. Cerkiew odmówić?

sumienie powinno do tego nie dopuścić.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 08 lis 2017, 5:38

Smokepsv pisze:sumienie powinno do tego nie dopuścić.
A co, jeśli np. w trakcie trwania małżeństwa ojcu przejdzie ochota na wyznaniawanie nieomylności papy rzymskiego i stworzonego charakteru łaski? To wtedy też sumienie powinno mu kazać chrzczić i wychowywać dziecko w tych naukach? Tak z ciekawości pytam, jakie jest Twoje zdanie.

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 08 lis 2017, 7:05

zefciu pisze:A co, jeśli np. w trakcie trwania małżeństwa ojcu przejdzie ochota na wyznaniawanie nieomylności papy rzymskiego i stworzonego charakteru łaski? To wtedy też sumienie powinno mu kazać chrzczić i wychowywać dziecko w tych naukach? Tak z ciekawości pytam, jakie jest Twoje zdanie.

Na konwersje nigdy nie jest za późno, najlepszy Ty mój przykładzie :). Poważnie podchodząc do sprawy jeżeli ktoś jest przekonany do "konwersji dziecka" to nie traci czasu na pytanie po forach, oraz ma gdzieś co ktoś pomyśli tylko idzie do baciuszki, spowiada się, przyjmuje komunie i prosi o chrzest ( no dobra ja bym tak zrobił ).

Z postu jednak słabo wynika, że o taki przypadek chodzi. Raczej jest mowa o takim bardziej standardowym ( przynajmniej na podlasiu ) "pożyciu dziecięco - rodzicielskim", że a niech ślub będzie w cerkwi/kościele a potem jak się jedna ze stron będzie upierała to chrzest zrobimy na "abarot". No bo ani baciuszka, ani ksiądz za bardzo nie będą stać okoniem przeciwko ochrzczeniu. A tu jest pytanie o możliwość jakichś zakazów ( czyli jednak jakaś tam obawa jest, coś/ktoś do uszka szepcze i podsuwa wątpliwości).

Kamil9898

Postautor: Kamil9898 » 08 lis 2017, 19:44

Żadnych obaw nie ma poprostu się pytam czy jeśli pójdę do cerkwi zgłosić dziecko do chrztu to mnie nie odprawią do kościoła

Nektariusz

Postautor: Nektariusz » 16 lis 2017, 8:17

Nie sądzę. Wydaje mi się, że wręcz się ucieszą :)

Wróć do „Dyskusje o prawosławiu”