Imigracja z Ukrainy

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

kaeru

Re: Imigracja z Ukrainy

Postautor: kaeru » 19 mar 2017, 14:57

Współczynnik dominicantes w Polskich katolickich parafiach to obecnie srednio ok 40% czyli dwa razy więcej niż u nas, wg tego co pan pisze.

Piotr

Postautor: Piotr » 30 mar 2017, 9:54

kaeru pisze:Współczynnik dominicantes w Polskich katolickich parafiach to obecnie srednio ok 40% czyli dwa razy więcej niż u nas, wg tego co pan pisze.

bariera językowa robi swoje.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 30 mar 2017, 12:34

Piotr pisze:bariera językowa robi swoje.
Trochę niesmaczne zagranie. W wątku "wykluczanie" nie umiałeś podać racjonalnych argumentów za tą tezą i uciekłeś od dyskusji. Teraz przenosisz swój nadal nieuzasadniony pogląd do innych wątków.

Piotr

Postautor: Piotr » 31 mar 2017, 7:56

zefciu pisze:
Piotr pisze:bariera językowa robi swoje.
Trochę niesmaczne zagranie. W wątku "wykluczanie" nie umiałeś podać racjonalnych argumentów za tą tezą i uciekłeś od dyskusji. Teraz przenosisz swój nadal nieuzasadniony pogląd do innych wątków.

w pełni uzasadniona. Bariera językowa powoduje, że nie powstaje więź emocjonalna pomiędzy ludźmi a cerkwią. Człowiek stoi w cerkwi bezmyślnie, kompletnie nie wie o co chodzi, więc z tą cerkwią nie jest w stanie się identyfikować. Tu nawet nie chodzi o nierozumienie nabożeństwa w danym momencie, lecz o nierozumienie wszystkich nabożeństw. Jaką tacy ludzie mają wiedzą na temat wciąż rzekomo swojej wiary? U katolików i protestantów sytuacja jest odmienna. Wszystko jest w pełni zrozumiałe, więź emocjonalna, a także wiedza o ich wierze jest dzięki temu gigantyczna. To jest mój pogląd, można mieć inny.

bert04

Postautor: bert04 » 31 mar 2017, 8:59

Piotr pisze:U katolików i protestantów sytuacja jest odmienna. Wszystko jest w pełni zrozumiałe, więź emocjonalna, a także wiedza o ich wierze jest dzięki temu gigantyczna.

Z tym "gigantyczna" to bym nie przesadzał. Są tu różne opinie, a poleganie na ulicznych ankietach czy forumowych obserwacjach jest mało miarodajne.

Ale to nie jest kwintesencja tego sporu, który toczysz w różnych tematach. Moim zdaniem mylisz wiedzę o wierze z wiarą samą. A to nie są synonimy, ateiści mają czasem większą wiedzę o wierze, niż niejeden katolik, protestant czy prawosławny. I z drugiej strony, nigdy w życiu nie odmawiałbym wiary ludziom prostym, co to nie wgłębiają się w kanony, dogmaty czy pisma Ojców. Wiara to nie jest coś, co się da ująć w sztywną literę, ani tym bardziej rozumem objąć.

Wiem, w tym temacie to offtop.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 31 mar 2017, 9:36

Piotr pisze:w pełni uzasadniona.
Skoro jest w pełni uzasadniona, to proszę ją uzasadnić w tamtym wątku, a nie zaśmiecać wszystkich innych tym samym tematem.
To jest mój pogląd, można mieć inny.
No to się zdecyduj. Jest to Twój pogląd, którego nie umiesz w żaden sposób uzasadnić i tylko będziesz spamował nim po wątkach, czy jest to w pełni uzasadniony sąd, który wypływa z obserwacji i logicznego rozumowania?

Piotr

Postautor: Piotr » 31 mar 2017, 9:46

bert04 pisze:
Piotr pisze:U katolików i protestantów sytuacja jest odmienna. Wszystko jest w pełni zrozumiałe, więź emocjonalna, a także wiedza o ich wierze jest dzięki temu gigantyczna.

Z tym "gigantyczna" to bym nie przesadzał. Są tu różne opinie, a poleganie na ulicznych ankietach czy forumowych obserwacjach jest mało miarodajne.

Ale to nie jest kwintesencja tego sporu, który toczysz w różnych tematach. Moim zdaniem mylisz wiedzę o wierze z wiarą samą. A to nie są synonimy, ateiści mają czasem większą wiedzę o wierze, niż niejeden katolik, protestant czy prawosławny. I z drugiej strony, nigdy w życiu nie odmawiałbym wiary ludziom prostym, co to nie wgłębiają się w kanony, dogmaty czy pisma Ojców. Wiara to nie jest coś, co się da ująć w sztywną literę, ani tym bardziej rozumem objąć.

Wiem, w tym temacie to offtop.

jest potrzebna wiedza o wierze. Przecież teksty liturgiczne mają określoną, konkretną treść. Źle, że mnóstwo ludzi ich nie rozumie. Moim zdaniem może to powodować pewną niechęć wobec uczestnictwa w nabożeństwach. Brak tej więzi emocjonalnej.

Piotr

Postautor: Piotr » 31 mar 2017, 9:47

zefciu pisze:
Piotr pisze:w pełni uzasadniona.
Skoro jest w pełni uzasadniona, to proszę ją uzasadnić w tamtym wątku, a nie zaśmiecać wszystkich innych tym samym tematem.
To jest mój pogląd, można mieć inny.
No to się zdecyduj. Jest to Twój pogląd, którego nie umiesz w żaden sposób uzasadnić i tylko będziesz spamował nim po wątkach, czy jest to w pełni uzasadniony sąd, który wypływa z obserwacji i logicznego rozumowania?

przecież uzasadniłem co oczywiście zbagatelizowałeś.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 31 mar 2017, 9:56

Piotr pisze:przecież uzasadniłem co oczywiście zbagatelizowałeś.
Skoro uzasadniłeś,to czemu dalej napisałeś, że to tylko opinia?

Piotr

Postautor: Piotr » 31 mar 2017, 10:30

zefciu pisze:
Piotr pisze:przecież uzasadniłem co oczywiście zbagatelizowałeś.
Skoro uzasadniłeś,to czemu dalej napisałeś, że to tylko opinia?

bo uważam, ze ktoś może sądzić inaczej.
Skoro jesteś taki mądry to sam napisz dlaczego frekwencja w cerkwiach jest taka słaba. Dlaczego większość małżeństw mieszanych zawieranych jest w Kościele katolickim, dlaczego dzieci są chrzczone w Kościele itp.

Wróć do „Z życia Cerkwi”