Imigracja z Ukrainy

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

3u6u
Posty: 12
Rejestracja: 16 lut 2017, 21:29
Płeć: Mężczyzna

Re: Imigracja z Ukrainy

Postautor: 3u6u » 15 mar 2018, 8:26

Sądzę, że niezbędną sprawą do dyskusji o imigracji z Ukrainy jest zapoznanie się z stanem wiary po ich stronie. Na 9-ciu pracujących u nas Ukraińców jakich znam, tylko dwóch tęskniło za liturgią sprawowaną w cerkwi, jedna trochę chciała, a pozostałych takie tematy nie obchodziły. Wiem, próbka 9 osób to bardzo mało, lepsza była by setka poróżniona regionalnie, dlatego ten milion jaki u nas pracuje pod kątem wiary może zasługiwać na sporą redukcję. I proszę, już nie poruszajcie sprawy negatywnego wpływu CSa w tym wątku, bo wytoczę armatę z argumentami.

kaeru
Posty: 185
Rejestracja: 08 lut 2017, 20:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Imigracja z Ukrainy

Postautor: kaeru » 15 mar 2018, 21:33

20% z dwóch milionów to i tak jest ponad 2 razy więcej niż prawosławnych obywateli Polski.

3u6u
Posty: 12
Rejestracja: 16 lut 2017, 21:29
Płeć: Mężczyzna

Re: Imigracja z Ukrainy

Postautor: 3u6u » 16 mar 2018, 9:39

Nawiązując tematu od którego zaczęto, w mojej cerkwi daleko od "wschodniej ściany" wyraźnie się zaludniło, widać przybyszów. Mnie to osobiście odpowiada ponieważ mam nadzieję że skoro kłaniają się świętym ikonom to nie robią tego przed portretami bohaterów powojennych. Druga sprawa, więcej ludzi na liturgii to w naszym przypadku większe szanse na sfinansowanie niezbędnych remontów itp. Niestety nie jestem w stanie podać danych w liczbach. Dużą barierą dla tych ludzi u nas na południu jest dojazd.

Piotr
Posty: 103
Rejestracja: 07 mar 2017, 11:32

Re: Imigracja z Ukrainy

Postautor: Piotr » 17 mar 2018, 9:01

A przypadkiem państwa Wschodniej Europy, takie jak Rosja, Ukraina, a przede wszystkich Białoruś nie należą do państw o największym procencie ateistów na świecie, a odsetek ludzi praktykujących wśród wierzących jest natomiast jeden z najniższych na świecie? Ciekawe i bulwersujące są dane dotyczące Białorusi. Cytuję za Wikipedią:
Większość (60,5%) badanych obchodzi niektóre święta religijne (wśród prawosławnych 65%, katolików – 35%), 17% uczestniczy w niektórych obrzędach i przystępuje do sakramentów (wśród prawosławnych 15%, katolików – 36%), a 13% badanych podziela przekonania swojego wyznania, ale osobiście nie bierze udziałów w obrzędach i nie przystępuje do sakramentów (wśród prawosławnych 13%, katolików – 12%), regularnie bierze udział w nabożeństwach 4% (wśród prawosławnych 3%, katolików – 10%), 3% uczestniczy we wszystkich obrzędach i przystępuje do sakramentów 3% (wśród prawosławnych 3%, katolików – 6%).
Oczywiście to Białoruś, ale na Ukrainie pod tym względem jest niewiele lepiej. W obydwu krajach nabożeństwa prawosławne cechuje bariera językowa. Jeżeli taki Ukrainiec u siebie w mieście w którym mieszka chodzi do cerkwi 2 razy w roku, to nie ma co się dziwić, że będąc w Polsce pół roku, do cerkwi nie zawita ani razu. Jeżeli chodzi o przyszłość. Moim zdaniem jest pewna nadzieja na to, że po wyborach w Rosji, Rosjanie będą chcieli postawić na gospodarkę, uniezależnić ten kraj o eksportu surowców, a rozwalanie Ukrainy i będące tego skutkiem sankcje ekonomiczne Zachodu w tym przeszkadzają. Nie można więc wykluczyć wygaszenia konfliktu na Wschodzie co umożliwiłoby poprawę sytuacji gospodarczej na Ukrainie. Wówczas dla Ukraińców praca w Polsce byłaby mniej opłacalna. Jeśli chcecie mieć pieniądze na sfinansowanie rozmaitych remontów to należy zabiegać o prawosławnych urodzonych w Polsce, o to by nie przestawali chodzić do cerkwi, by w niej zawierali małżeństwa.A nie bagatelizować niską frekwencję, a następnie narzekać, że tak trudno zebrać potrzebne środki.

Awatar użytkownika
Lukasz
Posty: 35
Rejestracja: 28 sty 2017, 9:15

Re: RE: Re: Imigracja z Ukrainy

Postautor: Lukasz » 17 mar 2018, 9:21

@Piotr racja!
Pożywiom, uwidim

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Posty: 56
Rejestracja: 30 sty 2017, 21:15
Płeć: Kobieta
Kontaktowanie:

Re: Imigracja z Ukrainy

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 17 mar 2018, 19:03

Duszpasterstwo dla ukraińskich grekokatolików dynamicznie się rozwija - powiedział bp Włodzimierz Juszczak. Ordynariusz eparchii (diecezji) wrocławsko-gdańskiej w rozmowie z KAI podkreślił bardzo dobrą współpracę między Synodem Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Konferencją Episkopatu Polski przy tworzeniu dla nich nowych ośrodków duszpasterskich.

"Od roku sytuacja dynamicznie się zmienia. Mamy już 11 kapłanów z Ukrainy pracujących na terenie diecezji wrocławsko-gdańskiej" - poinformował bp Juszczak. Zwrócił uwagę, że wśród obywateli Ukrainy pracujących na terenie Polski znaczna część to grekokatolicy.


Źródło i reszta wypowiedzi

To dużo mówi. Oprócz oczywiście kwestia wiary jako takiej i jej świadomości.

Choć i tak ta migracja jest tak duża, że i tak pojawienie się Ukraińców w cerkwiach PAKP jest zauważalne i odczuwalne.


Wróć do „Z życia Cerkwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość