Świątynia Mądrości Bożej w Warszawie

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

kaeru

Re: Świątynia Mądrości Bożej w Warszawie

Postautor: kaeru » 14 lis 2017, 10:48

1. W jaki sposób nieżyjący Nowosielski będzie wpływał na freski na Ursynowie? To wciąż jest największa dla mnie zagadka.

2. Co to za idee sprzeczne z wiarą chrześcijańską, konkretnie? Bo to jest w sumie dość poważne oskarżenie, ale niepodparte żadnymi dowodami.

3. W jaki sposób te idee sprzeczne z wiarą chrześcijańską (jeżeli istnieją) przejawiają się we freskach lub ikonach Nowosielskiego, tym samym sprawiając, że nie można z ich korzystać? Bo myśl, że nie można w cerkwiach korzystać z czegokolwiek od ludzi, którzy mieli w życiu jakieś idee sprzeczne z wiarą chrześcijańską, to jest jakiś skrajny neodonatyzm. W takim wypadku nikt by cerkwi nie budował, ikon nie malował, nie służył i w ogóle niczego by nie było, bo u każdego takie idee się pewnie pojawiały.

4. Co do ponurości cerkwi... Ja tam historykiem sztuki nie jestem, ale wydaje mi się, że pierwsze kaplice w katakumbach, pod ziemią, wśród czaszek i piszczeli, były dość ponure. A przestronne katedry z wesołymi, kolorowymi freskami i jasnym oświetleniem, to jest jednak etap późniejszy.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 14 lis 2017, 15:13

kaeru pisze:1. W jaki sposób nieżyjący Nowosielski będzie wpływał na freski na Ursynowie? To wciąż jest największa dla mnie zagadka.
Zaiste - problem godny Nobla. Wychodzi na to, że np. komunizm też nie jest już problemem na świecie, bo Marks ziemię gryzie.
2. Co to za idee sprzeczne z wiarą chrześcijańską, konkretnie? Bo to jest w sumie dość poważne oskarżenie, ale niepodparte żadnymi dowodami.
Zapraszam do lektury: http://wyborcza.pl/1,76842,9144450,Rozm ... ofal_.html
Nowosielskiego prawosławie, jak sam określa, nie interesuje. Dlaczego zatem prawosławnych interesuje Nowosielski?
3. W jaki sposób te idee sprzeczne z wiarą chrześcijańską (jeżeli istnieją) przejawiają się we freskach lub ikonach Nowosielskiego, tym samym sprawiając, że nie można z ich korzystać?
Uważasz, że mając poglądy jak wyżej, można pisać ikony? Tzn. że dzieło to będzie szczere?
Bo myśl, że nie można w cerkwiach korzystać z czegokolwiek od ludzi, którzy mieli w życiu jakieś idee sprzeczne z wiarą chrześcijańską
To jest myśl wyssana przez Ciebie z palucha. Ale cóż – skoro nie jesteś w stanie dyskutować ze mną, to zawsze możesz sam ze sobą.
wydaje mi się
A kogo obchodzi, co Tobie się wydaje?

bert04

Postautor: bert04 » 15 lis 2017, 7:12

kaeru pisze: Bo myśl, że nie można w cerkwiach korzystać z czegokolwiek od ludzi, którzy mieli w życiu jakieś idee sprzeczne z wiarą chrześcijańską, to jest jakiś skrajny neodonatyzm. W takim wypadku nikt by cerkwi nie budował, ikon nie malował, nie służył i w ogóle niczego by nie było, bo u każdego takie idee się pewnie pojawiały.

Pozwolę się wtrącić, że - o ile znam prawosławną teologię ikon - nie powinno się ich porównywać do "innych rzeczy", z których można korzystać w cerkwi (świec, kadzideł, krzeseł[1]). Na temat "innych rzeczy" AFAIK nie zwoływano soborów czy to potępiających czy też przywracających do kultu.

I tak na marginesie: ikon już się nie pisze? Już drugi raz w temacie wspominasz o malowaniu. Może jeszcze rzeźbić zaczniecie ;)

[1] tak, krzeseł.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 15 lis 2017, 7:33

bert04 pisze:I tak na marginesie: ikon już się nie pisze?
Wydaje mi się, że to taka kwestia językowa (można nawet argumentować, że nieprawidłowe tłumaczenie), do której trochę na siłę dorobiono teologię. Więc się nie czepiam, gdy ktoś mówi o malowaniu.

kaeru

Postautor: kaeru » 15 lis 2017, 10:38

Załóżmy, że zaprezentowane w tamtym wywiadzie ówczesne poglądy Nowosielskiego rzeczywiście dyskwalifikują jego ikony.

Czy ci jego akolici / adepci / naśladowcy, którzy mają niby malować tę cerkiew (co nie jest nigdzie potwierdzone) też je podzielają? Skąd ta informacja?

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 15 lis 2017, 10:53

kaeru pisze:Załóżmy, że zaprezentowane w tamtym wywiadzie ówczesne poglądy Nowosielskiego rzeczywiście dyskwalifikują jego ikony.
Załóżmy, że człowiek, który publicznie deklaruje, że prawosławie go nie interesuje nie jest prawosławny.

Czy ci jego akolici / adepci / naśladowcy, którzy mają niby malować tę cerkiew (co nie jest nigdzie potwierdzone)
Założyłem ten wątek, aby te informacje potwierdzić i dowiedzieć się więcej. Ale wjechał jakiś troll opowiadający o wykopywaniu truchła, które będzie malować...

też je podzielają?
Nie wiem.

Wróć do „Z życia Cerkwi”