Idzie młodość, idzie nowe

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Awatar użytkownika
zefciu

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: zefciu » 21 lip 2017, 15:43

Piotr pisze:Poza tym jak piszesz tylko o sobie, to pisz we własnym imieniu.
Sugerujesz, że tylko ja byłem tak naiwny, że uwierzyłem, że jesteś w stanie pisać o czymś innym, niż swoje obsesje? Być może.
To co się dzieje, jeśli chodzi o zanikanie prawosławia w Polsce jest zatrważające. Brak zmian to za jakiś czas totalny zanik prawosławia.
Ale oczywiście dowodów na to, że to cs powoduje to zanikanie jak nie było, tak nie będzie. Będą kolejne wklejki i kolejne wątki o tym samym.
A Ty wymieniłeś jakieś sprawy, które może interesują 2 % wiernych.
A sprawa języka polskiego interesuje może 1,53 % wiernych. Liczba tak samo z czapy jak Twoja :)

Piotr

Postautor: Piotr » 21 lip 2017, 16:43

zefciu pisze:
Piotr pisze:Poza tym jak piszesz tylko o sobie, to pisz we własnym imieniu.
Sugerujesz, że tylko ja byłem tak naiwny, że uwierzyłem, że jesteś w stanie pisać o czymś innym, niż swoje obsesje? Być może.
To co się dzieje, jeśli chodzi o zanikanie prawosławia w Polsce jest zatrważające. Brak zmian to za jakiś czas totalny zanik prawosławia.
Ale oczywiście dowodów na to, że to cs powoduje to zanikanie jak nie było, tak nie będzie. Będą kolejne wklejki i kolejne wątki o tym samym.
A Ty wymieniłeś jakieś sprawy, które może interesują 2 % wiernych.
A sprawa języka polskiego interesuje może 1,53 % wiernych. Liczba tak samo z czapy jak Twoja :)

KAŻDY chodzący na nabożeństwo styka się z językiem tych nabożeństw. Natomiast to co Ty wymieniłeś to totalna abstrakcja. Niektóre punkty są wręcz komiczne. :lol:
Zachowanie depozytu wiary przy jednoczesnym uczestnictwie w dialogu ekumenicznym.
Sytuacja polityczna za wschodnią granicą, zwłaszcza na Ukrainie.
Nasilona imigracja.
Większe zainteresowanie konwersją na prawosławie.
Rozłam wywołany przez "prawdziwych prawosławnych"

4 i 5 to już totalna fantastyka. Nie mam zielonego pojęcia o jakie konwersje na prawosławie chodzi (jest mnóstwo konwersji na katolicyzm, to fakt), jak też o jakim Ty piszesz ,,rozłamie". I kim są ci ,,prawdziwy prawosławni"..... :lol: Trochę wczuj się w zdecydowaną większość wiernych, którzy swoją wiarę sprowadzają ,,tylko" do chodzenia na nabożeństwa.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 24 lip 2017, 3:44

Piotr pisze:KAŻDY
Po raz kolejny pytam, czemu na mnie wrzeszczysz? Czy naprawdę uważasz, że wrzask coś tutaj doda do Twoich argumentów? I po raz kolejny zignorujesz zapewne moje pytanie :(
chodzący na nabożeństwo styka się z językiem tych nabożeństw.
No styka. Ale nie ma dowodów, że jakiejś dużej liczbie tak strasznie przeszkadza język cs.
Natomiast to co Ty wymieniłeś to totalna abstrakcja. Niektóre punkty są wręcz komiczne. :lol:
Aha - skoro Piotr wkleił emotkę "lol", to to kończy dyskusję. Trzeba przyznać, że punkty są komiczne.
4 i 5 to już totalna fantastyka. Nie mam zielonego pojęcia o jakie konwersje na prawosławie chodzi
Ale co? Mam Ci nazwiskami sypać? Czy jakiej odpowiedzi na to pytanie oczekujesz?
jak też o jakim Ty piszesz ,,rozłamie". I kim są ci ,,prawdziwy prawosławni"..... :lol:
O Ujkowicach chociażby. I o tym gościach, co tworzą te wszystkie "partyzanty" w necie. Nie jest to zjawisko liczebnie duże, ale skutecznie mąci wielu w głowach :(
Trochę wczuj się w zdecydowaną większość wiernych, którzy swoją wiarę sprowadzają ,,tylko" do chodzenia na nabożeństwa.
A czemu mam się w nich wczuwać? Jeśli rzeczywiście tacy są, to przecież nie są to prawosławni. Ergo - są poza tematem naszej dyskusji.

Piotr

Postautor: Piotr » 24 lip 2017, 12:04

[/quote]A czemu mam się w nich wczuwać? Jeśli rzeczywiście tacy są, to przecież nie są to prawosławni. Ergo - są poza tematem naszej dyskusji.[/quote]
mi chodzi o ludzi, którzy chodzą do cerkwi, modlą się rano i wieczorem, poszczą w piątek itp. A nie o tych co słyszeli o jakimś rozłamie, czytają teologiczne książki, ,,Przegląd Prawosławny" żyją tematem ,,Bieżeństwa itp. Uważasz, ze ludzie którzy traktują prawosławie ,,tylko" jako religię, a nie sprawę ich tożsamości nie są prawosławni? Totalny nonsens.
Wogóle nie rozumiesz istoty problemu stwarzanego przez cs. Istota problemu polega na tym, ze mnóstwo wiernych go nie rozumie. I nawet jeśli komuś to nie przeszkadza, to i tak-jeśli nie rozumie- ma problem. To samo dotyczy innych języków kazań niż polski. Kazania po rosyjsku, informacje w tym języku stwarzają problem nawet ludziom, którzy tego języka się uczyli!
,,2004-03-25 00:42:00 magda
Zdecydowanie kazania winny być głoszone w języku polskim!!!! Tak jak w mojej byłej parafii na Białostoczyźnie - od kilku lat wyłącznie po polsku i nikt nie narzeka, wręcz przeciwnie.
Kilka lat temu przeprowadziałam się na zachód Polski. W soborze większość kazań jest głoszona w jęz. rosyjskim. Efekt? Wychodząc z Cerkwi sprawdzam na rozpisce na drzwiach wejściowych o której będzie służba. Mam 27 lat a języka rosyjskiego uczyłam się jedynie w szkole podstawowej przez trzy lata.Wyłapując poszczególne słowa jestem w stanie zorientować o czym jest kazanie, czego dotyczy ale ono do mnie nie przemawia, bo jestem cała skupiona na tłumaczeniu. Czasami - wstyd przyznać- jestem nawet wściekła z powodu tego.

kazania winny być prowadzone w języku polskim
http://www.przegladprawoslawny.pl/artic ... n=587&id=8 "

Poza tym abstrahując od przyczyn zawierania zdecydowanej większości małżeństw w kościele, przechodzenia w ich wyniku na katolicyzm, chrzczenia dzieci w kościele, to jest to niewątpliwy problem, który skokowo zmniejsza liczbę wiernych naszej cerkwi w Polsce.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 24 lip 2017, 12:57

Piotr pisze:mi chodzi
Nie rozumiem, dlaczego jako taki gorący zwolennik używania języka polskiego, na forum nie piszesz po polsku. Wyjaśnisz mi to? Oczywiście nie wyjaśnisz.
o ludzi, którzy chodzą do cerkwi, modlą się rano i wieczorem, poszczą w piątek itp.
Aha. Czyli się zmieniło.
A nie o tych co słyszeli o jakimś rozłamie
Fajnie by było, gdyby ludzie się nie dowiedzieli o tym, co robią różne "sumienia cerkwi". Ale jakoś nie można na to liczyć.
Uważasz, ze ludzie którzy traktują prawosławie ,,tylko" jako religię, a nie sprawę ich tożsamości nie są prawosławni?
Oczywiście niczego takiego nie napisałem, ani nawet nie zasugerowałem. Po raz kolejny przypisujesz mi tezy z czapy. Mógłbyś przestać to robić? I wydzierać się? Bardzo bardzo proszę.
Wogóle nie rozumiesz
No tak. Bo jak ktoś się z Twoimi genialnymi tezami nie zgadza, to oczywistym jest, że ich nie rozumie. NIemożliwym jest wszak, by tak genialne tezy zostały przez kogoś zrozumiane i aby ta osoba nie padła na kolana przed ich genialnością.
Istota problemu polega na tym, ze mnóstwo wiernych go nie rozumie.
Polskiego też mnóstwo wiernych nie rozumie. Np. Ty.
Poza tym abstrahując od przyczyn zawierania zdecydowanej większości małżeństw w kościele, przechodzenia w ich wyniku na katolicyzm, chrzczenia dzieci w kościele, to jest to niewątpliwy problem, który skokowo zmniejsza liczbę wiernych naszej cerkwi w Polsce.
Ale oczywiście dowodów na to, że to cs powoduje zmniejszanie liczby wiernych nie będzie. Będzie tylko powtarzanie w kółko tej samej tezy.

Piotr

Postautor: Piotr » 24 lip 2017, 14:19

nie napisałem w poprzedniej opinii o przyczynach zanikania Prawosławia w Polsce. Natomiast uważam, ze jest o to problem kolosalny i dla poszczególnych parafii,i dla duchownych,i dla wiernych świeckich. Poza Białostocczyzną bycie prawosławnym w Polsce jest niezmiernie trudne. Ogromne odległości od parafii, źle odczuwanie faktu, że należy się do tak marginalnej mniejszości, kolosalne kłopoty finansowe poszczególnych parafii. Gdy chodziłem do białotockich szkół, w 30 paro osobowych, były 2,3,4 osoby prawosławne. Nie chciałbym aby za jakiś czas w poszczególnych klasach było tylko 1 dziecko prawosławne, a po upływie kolejnego okresu czasu, 1 w całej szkole. Biorąc pod uwagę jakie są tendencje jest to możliwe!Jaka będzie sytuacja świeckich wiernych w zakładach pracy, w grupach towarzyskich itp? Przecież to będzie katastrofa.
A Ty zefciu wymieniłeś sprawy szczytowo nieistotne.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 24 lip 2017, 16:14

Piotr pisze:nie napisałem w poprzedniej opinii o przyczynach zanikania Prawosławia w Polsce.
To już sam nie wiem, co co Ci chodzi. Jest język przyczyną zanikania, czy nie jest?
A Ty zefciu wymieniłeś sprawy szczytowo nieistotne.
A jakie poza językiem są Twoim zdaniem istotne?

Piotr

Postautor: Piotr » 24 lip 2017, 16:39

moim zdaniem bariera językowa (bo tak to należy nazywać) jest jedną z przyczyn zanikania prawosławia w Polsce.

Ale sam fakt zanikania jest ogromnym problemem. Znam mnóstwo ludzi, czy z rodziny, czy ze znajomych którzy przeszli w wyniku zawarcia małżeństwa na katolicyzm. Ich dzieci są oczywiście chrzczone w KRK. Sytuacje w drugą stronę stanowią rzadkość. Rozumiem zefciu, że jesteś konwertytą, na dodatek mieszkającym na terenach gdzie prawosławnych od zawsze było mało, możesz tego nie wiedzieć. I to jest rzeczywiste wyzwanie przed nowymi biskupami, duchownymi. Jak za jakieś 15 lat w poszczególnych białostockich parafiach będzie 2 razy mniej wiernych niż teraz, sytuacja będzie fatalna. Poza tym ten problem z powodu pogarszających się proporcji pomiędzy katolikami, a prawosławnymi będzie się nawarstwiał. By młodzi ludzie zawierali małżeństwo w cerkwi i w niej chrzcili dzieci, muszą być de facto obydwoje wyznania prawosławnego. Mimo wszystko łatwiej poznać osobą prawosławną w grupie ludzi, gdzie prawosławnych jest np. 10%, niż 5%.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 24 lip 2017, 16:59

No dobrze. Mamy diagnozę, a teraz proszę o propozycję leczenia. Zostawiając problem rzekomej bariery językowej na boku (na to jest inny wątek). Co konkretnie powinni zrobić hierarchowie i co my - wierni możemy zrobić, żeby uniknąć Twojego czarnego scenariusza?

Piotr

Postautor: Piotr » 24 lip 2017, 18:08

zefciu pisze:No dobrze. Mamy diagnozę, a teraz proszę o propozycję leczenia. Zostawiając problem rzekomej bariery językowej na boku (na to jest inny wątek). Co konkretnie powinni zrobić hierarchowie i co my - wierni możemy zrobić, żeby uniknąć Twojego czarnego scenariusza?

W tym zdaniu podałeś 3 nieprawdziwe informacje. Bariera językowa jest faktem. To po pierwsze. Jeśli ktoś mówi, że np. 12 latkowie, urodzeni w Polsce, w rodzinach polskojęzycznych, którzy nigdy nie uczyli się rosyjskiego rozumieją kazanie wygłaszane w tym języku, to z taką osobą jest niedobrze. Cytowałem wiele osób, którzy zwracali uwagę na niezrozumienie nabożeństw.Ba, nawet 50 latka, którzy stwierdził, że z nabożeństwa rozumie 10%. Nic do Ciebie oczywiście nie trafiło. Ty rozumiesz (a przynajmniej tak twierdzisz), to , że inni nie rozumieją, jest Tobie obojętne. Sam się zastanów czy jest to postawa chrześcijańska. Oczywiście się nie zastanowisz. Cytowałem Marka Ławreszuka, który twierdzi, że Słowo Boże powinno docierać do ludzi w sposób możliwie jak najprostszy, Ty twierdzisz, bez ładu i składu, że NIE, że trzeba nauczyć się obcego języka, który z Ewangelią, Panem Bogiem nie ma nic wspólnego!
Po drugie, to nie jest ŻADEN scenariusz, to się dzieje już TERAZ. Piszę dużymi literami, aby zaakcentować różne myśli. Ale Ty oczywiście lubisz pouczać ludzi, wiadomo wszystkowidzący,wielki moralista.
A po trzecie, o kurczeniu się liczby prawosławnych wiernych mówi wiele osób:,,- Prawosławie się kurczy. Przewiduję, że skurczy się z obecnych 200 tysięcy do 40-50 tysięcy. Skalą dorówna protestantom czy innym wyznaniom. " Sokrat Janowicz

Czytaj więcej: http://www.poranny.pl/magazyn/art/50506 ... ,id,t.html

j

Wróć do „Z życia Cerkwi”