Idzie młodość, idzie nowe

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 06 lip 2017, 22:06

kaeru pisze:"Zabiera w najlepszym dla niego momencie". Judasza też zabrał? I każdego innego samobójcę? Niemowlęta?

Ja naprawdę nie widzę powodu, żeby każde zdarzenie rozpatrywać pod kątem tego, że Duch Święty celowo tak zrobił i szukamy jakiegoś głębszego zamysłu. To jakieś wróżbiarstwo jest. Czy jak się uderzę młotkiem w palec to też mam się zastanawiać, co Duch Święty chciał mi przez to powiedzieć?

Samobójstwo to decyzja człowieka.
Niemowlęta - być może to zapobieżenie czemuś; o ile pamiętam, jest historia związana ze św. starcem Paisjuszem i śmiercią pewnego niemowlęcia.

I jak pisze Nektariusz - tu nie chodzi o każde zdarzenie. Ale istotne dla naszego zbawienia, indywidualnego i wspólnotowego. Śmierć do takowych się zalicza.

Więc te odejścia nie-śmiertelne biskupów.. Cóż, tu jest właśnie wola człowieka... A rozgraniczanie co jest naszą wolą i zarazem sprzeczną z tą Bożą, a co jest dobre dla nas, i co jest zgodne z Wolą Bożą - przecież to całe nasze życie. Więc nikt nie powie w każdym przypadku na 100%.
Ale właśnie trzeba wspominać, w nadziei, że Duch Święty kieruje Cerkwią od dnia Pięćdziesiątnicy, ważną tego częścią są przewodniczący danych wspólnot - biskupi.

kaeru

Postautor: kaeru » 07 lip 2017, 5:10

Święty Paisjusz i jego poglądy to jest zupełnie osobny temat.

Nektariusz

Postautor: Nektariusz » 07 lip 2017, 12:09

Dla mnie to jakaś kalwińska wiara w predestynację. Człowiek ma wolną wolę i to on decyduje o sobie. A o niektórych rzeczach decyduje wiele różnych czynników.

Gdy człowiek umiera to jest to zawsze wola Boża. Za wyjątkiem sytuacji gdy popełnia samobójstwo, a więc gdy sam decyduje o momencie swojej śmierci. Jest to oczywiście ciężki grzech. Kwestia wyboru biskupów jest wolą Ducha Świętego i nie ma tu o czym dyskutować. A jeżeli Ty w to nie wierzysz, to jest to już problem Twojej osobistej wiary i mi nic do tego.

kaeru

Postautor: kaeru » 07 lip 2017, 12:48

Jeżeli uważasz, że kochankowie biskupów to wola Ducha Świętego to rzeczywiście nie ma co dyskutować.

Nektariusz

Postautor: Nektariusz » 07 lip 2017, 13:08

Tak zupełnie szczerze, to Ci powiem, że zaczynam podejrzewać, że Ty po prostu sprzeciwiasz się wszystkiemu, co piszę. Nie ważne czy jest to uzasadnione czy nie. Sprzeciwiasz się dla zasady. Na katolik.pl zawsze przeciw, na wiara.pl zawsze przeciw, czasem też na Fejsie i tu to samo.

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 07 lip 2017, 15:23

kaeru pisze:Jeżeli uważasz, że kochankowie biskupów to wola Ducha Świętego to rzeczywiście nie ma co dyskutować.

Szkoda było by Ciebie posądzać o brak elementarnej umiejętności czytania, ale sam się o to prosisz.

Piotr

Postautor: Piotr » 20 lip 2017, 14:38

mnie interesuje czy zmiany pokoleniowe, zarówno jeśli chodzi o biskupów, jak też innych duchownych, spowodują zmiany w funkcjonowaniu cerkwi, sposobie odprawiania nabożeństw, używanych językach itp. Chodzi o kwestie dotyczące wszystkich wiernych, bo to co wymienił Zefciu, to z całym dla Niego szacunkiem- sprawy szczytowo niszowe. Kogo one interesują?
Coraz większe grono duchowieństwa to osoby od dziecka całkowicie polskojęzyczne, wychowane w rodzinach polskojęzycznych. Dla nich ,,tutejszość", władanie innymi językami słowiańskimi niż polski, to totalna abstrakcja i prehistoria. Może w końcu skończy się głoszenie w POLSCE,w POLSKIM Autokefalicznym Kościele Prawosławnym, do ludzi mówiących na codzień po POLSKU, kazań w języku...rosyjskim. Może coś ruszy jeśli chodzi o język cerkiewnosłowiański i archaiczny kalendarz. Bo sytuacja jest bardzo, bardzo zła. Prawosławie w Polsce zanika, większość małżeństw mieszanych jest zawieranych w KRK, jest nas z roku na rok coraz mniej. Co do imigracji z Ukrainy to przypominam, że UE zniosła wizy dla Ukraińców. Jak taki Ukrainiec będzie mógł w Niemczech, zarobić tyle w euro, co w Polsce w złotych, to wiadomo gdzie będzie starał się o prace. Krótko mówiąc: sytuacja jest bardzo poważna. Zmiany są niezbędne dla przetrwania prawosławia w Polsce.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 21 lip 2017, 4:29

Aha. Czyli jest to po prostu kolejny wątek o języku. To trzeba było od razu mówić, a nie robić ludziom nadzieję, że płytę zmieniłeś wreszcie.

Poza tym znowu się wydzierasz. Myślałem, że już przestałeś.

Piotr

Postautor: Piotr » 21 lip 2017, 13:51

zefciu pisze:Aha. Czyli jest to po prostu kolejny wątek o języku. To trzeba było od razu mówić, a nie robić ludziom nadzieję, że płytę zmieniłeś wreszcie.

Poza tym znowu się wydzierasz. Myślałem, że już przestałeś.

mam po prostu nadzieję, że zmiany pokoleniowe, wymieranie duchownych innych niż od dziecka polskojęzycznych, spowodują zmiany języków sprawowanych nabożeństw. I tyle. Poza tym jak piszesz tylko o sobie, to pisz we własnym imieniu.
To co się dzieje, jeśli chodzi o zanikanie prawosławia w Polsce jest zatrważające. Brak zmian to za jakiś czas totalny zanik prawosławia. A Ty wymieniłeś jakieś sprawy, które może interesują 2 % wiernych.

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 21 lip 2017, 13:54

Piotr pisze:To co się dzieje, jeśli chodzi o zanikanie prawosławia w Polsce jest zatrważające. Brak zmian to za jakiś czas totalny zanik prawosławia. A Ty wymieniłeś jakieś sprawy, które może interesują 2 % wiernych.

Chodzący CEBOS :/

Wróć do „Z życia Cerkwi”