Idzie młodość, idzie nowe

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

kaeru

Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: kaeru » 02 lip 2017, 14:04

Nie to, że nikt się tego nie spodziewał, ale w dość krótkim czasie straciliśmy 3 z 4 najbardziej doświadczonych hierarchów. Nie licząc metropolity Sawy (oraz biskupów w Brazylii, ale oni jednak nie mają wpływu na sytuację Kościoła w Polsce), wszyscy pozostali biskupi Kościoła to teraz 40/50-latkowie.

Jak to zmieni życie Kościoła w Polsce?

Można się spodziewać kolejnych konsekracji, bo ławka rezerwowa biskupów pomocniczych praktycznie przestała istnieć. Kto to będzie? Czy będzie to jedna konsekracja, czy, podobnie jak w przeszłości bywało, kilka na raz? Kto jest w kolejce?

Kto zostanie biskupem w Łodzi (kto w ogóle jest tymczasowym zarządcą, bo przegapiłem tę informację?)?

Zadałbym kolejne pytanie o to, czy jesteśmy przygotowani na ewentualną utratę metropolity w nieodległej przyszłości, ale to wydaje się w obecnej sytuacji tak przerażająca perspektywa, że strach myśleć o tym. Ale nie jest to niestety niemożliwe.

Nektariusz

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: Nektariusz » 04 lip 2017, 11:16

Tymczasowym administratorem w diecezji łódzko - poznańskiej został władyka Grzegorz, a nowym ordynariuszem najprawdopodobniej zostanie ojciec Andrzej (Borkowski) z Supraśla. Pewnie więc będzie nowa chirotonia biskupia. Chyba, że ktoś jeszcze zostanie wybrany jako nowy biskup pomocniczy w diecezji warszawskiej w miejsce władyki Jerzego - nowy biskup Siemiatycz. Niedługo się pewnie dowiemy.
Rzeczywiście, sobór biskupów nam się odmłodził. Ale cóż, taka wola Boża. To Duch Święty kieruje Cerkwią i widać tak trzeba było.

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 04 lip 2017, 12:26

Mi się wydaje, że nowym biskupem będzie władyka Grzegorz, patrząc po dotychczasowych "nominacjach" na zwalniane miejsca.

W przypadku biskupów pomocniczych, PAKP wykazał się w moim odczuci wielką roztropnością. Wybierając młodych mnichów dużo wcześniej, dał czas do przyzwyczajenia się do nowej funkcji, oraz nabrania "doświadczenia". Teraz sobór biskupów ma trochę czasu na wybór kolejnych, biskupów pomocniczych, którzy to we względnym spokoju będą nabierać doświadczenia.

kaeru

Postautor: kaeru » 04 lip 2017, 13:11

Smokepsv pisze:W przypadku biskupów pomocniczych, PAKP wykazał się w moim odczuci wielką roztropnością. Wybierając młodych mnichów dużo wcześniej, dał czas do przyzwyczajenia się do nowej funkcji, oraz nabrania "doświadczenia". Teraz sobór biskupów ma trochę czasu na wybór kolejnych, biskupów pomocniczych, którzy to we względnym spokoju będą nabierać doświadczenia.

Nie widziałem wcześniej tego w ten sposób.
Nektariusz pisze:To Duch Święty kieruje Cerkwią i widać tak trzeba było.

Duch Święty uznał, że trzeba tych trzech biskupów szybko zastąpić, więc ich zdjął z funkcji? Ja nie wiem, jak mam to stwierdzenie rozumieć.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 05 lip 2017, 6:18

Też nie widziałem tego w taki sposób i przyznaję, że wypowiedź Smokepsv mnie uspokoiła i ucieszyła.

Co do "zmiany życia Cerkwi w Polsce", to moim zdaniem kluczem nie jest młodość, tylko inność wyzwań, jakie dzisiaj stają przed PAKP:

• Zachowanie depozytu wiary przy jednoczesnym uczestnictwie w dialogu ekumenicznym.
  • Sytuacja polityczna za wschodnią granicą, zwłaszcza na Ukrainie.
  • Nasilona imigracja.
  • Większe zainteresowanie konwersją na prawosławie.
  • Rozłam wywołany przez "prawdziwych prawosławnych".

To są sytuacje, z którymi starsze pokolenie biskupów mierzyć się nie musiało

kaeru

Postautor: kaeru » 05 lip 2017, 7:29

zefciu pisze:Co do "zmiany życia Cerkwi w Polsce", to moim zdaniem kluczem nie jest młodość, tylko inność wyzwań, jakie dzisiaj stają przed PAKP:

• Zachowanie depozytu wiary przy jednoczesnym uczestnictwie w dialogu ekumenicznym.
  • Sytuacja polityczna za wschodnią granicą, zwłaszcza na Ukrainie.
  • Nasilona imigracja.
  • Większe zainteresowanie konwersją na prawosławie.
  • Rozłam wywołany przez "prawdziwych prawosławnych".

To są sytuacje, z którymi starsze pokolenie biskupów mierzyć się nie musiało

Nie zgodzę się z pierwszym punktem. Mi się wydaje, że nadgorliwa aktywność ekumeniczna, to jest akurat problem przeszłości, a od ostatnich kilkunastu lat widzimy powolny odwrót od wypowiedzi i zachowań na pograniczu nauczania i praktyki Kościoła oraz dobrego smaku.

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 06 lip 2017, 13:33

kaeru pisze:Duch Święty uznał, że trzeba tych trzech biskupów szybko zastąpić, więc ich zdjął z funkcji? Ja nie wiem, jak mam to stwierdzenie rozumieć.

Chyba trochę źle sformułowane... Ponoć człowieka Bóg zabiera do siebie poprzez śmierć w najlepszym momencie dla tej osoby. Więc jest tu skala mikro. Ale też i skala makro - to byli ordynariusze diecezji, więc, po prostu.. Spełnili swoje zadanie. Nowe wyzwania dla nowych arcypasterzy, których, przy modlitwie Cerkwi, Święty Duch wskaże. Tak to rozumiem, mogę się mylić.

kaeru

Postautor: kaeru » 06 lip 2017, 15:24

"Zabiera w najlepszym dla niego momencie". Judasza też zabrał? I każdego innego samobójcę? Niemowlęta?

Ja naprawdę nie widzę powodu, żeby każde zdarzenie rozpatrywać pod kątem tego, że Duch Święty celowo tak zrobił i szukamy jakiegoś głębszego zamysłu. To jakieś wróżbiarstwo jest. Czy jak się uderzę młotkiem w palec to też mam się zastanawiać, co Duch Święty chciał mi przez to powiedzieć?

Nektariusz

Postautor: Nektariusz » 06 lip 2017, 17:24

Ja naprawdę nie widzę powodu, żeby każde zdarzenie rozpatrywać pod kątem tego, że Duch Święty celowo tak zrobił

Duch Święty kieruje Cerkwią i wszystko, co się w niej dzieje, to się dokonuje z Jego woli. Jedni biskupi odeszli, przyjdą drudzy. To Jego wola o tym decyduje. Tak na Cerkiew patrzy człowiek wiary.

Czy jak się uderzę młotkiem w palec to też mam się zastanawiać, co Duch Święty chciał mi przez to powiedzieć?

A czy ktoś tu pisze o uderzaniu się młotkiem? Cały czas przecież mówimy o odchodzeniu i przychodzeniu nowych biskupów. Poważne rzeczy sprowadzasz do absurdu.

kaeru

Postautor: kaeru » 06 lip 2017, 18:44

Czy jak biskup ginie w wypadku lotniczym, to jest to wola Ducha Świętego?
Czy jak biskup odchodzi, bo media odkrywają, że ma kochankę albo kochanka, to jest to wola Ducha Świętego?
Czy jak biskup odchodzi, bo ma raka trzustki, to jest to wola Ducha Świętego?
Czy jak osoba zostaje wybrana na biskupa, ale go ludzie wyganiają z katedry bo go nie chcą, to jest to wola Ducha Świętego?
Czy jak biskup odchodzi, bo okazuje się, że za dużo kasy brał od szemranych biznesmenów, to jest to wola Ducha Świętego?

Dla mnie to jakaś kalwińska wiara w predestynację. Człowiek ma wolną wolę i to on decyduje o sobie. A o niektórych rzeczach decyduje wiele różnych czynników.

Żeby nie było, że to są wymyślone sytuacje, wszystkie miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat. Niektóre po kilka razy.

Wróć do „Z życia Cerkwi”