Idzie młodość, idzie nowe

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Piotr
Posty: 95
Rejestracja: 07 mar 2017, 11:32

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: Piotr » 10 mar 2018, 12:08

kaeru pisze:
Smokepsv pisze:
kaeru pisze:To jest tak smutne zdanie, że już chyba bardziej się nie da.
Ostatni prawosławny gasi światło.


A w czym się objawia zmutność tego zdania ??


Że w głównej katedrze niezależnego od Moskwy Kościoła w Polsce kazanie w języku państwowym (a nie w języku byłego okupanta) jest jakąś sensacją. To by było śmieszne, jakby nie było prawdziwe.

A potem się dziwimy, że wg Polaków prawosławnych na tereny współczesnej Polski nazwoził car po zaborach. Albo się dziwimy, że większość małżeństw mieszanych oznacza od razu konwersję na katolicyzm strony prawosławnej (lub co najmniej ochrzczenie w katolicyzmie dzieci), bo prawosławni ani nie rozumieją cerkiewnego nabożeństwa, ani nawet kazania. Albo się dziwimy, że ministrowie nie widzą żadnej różnicy pomiędzy walką z Kościołem prawosławnym, walką z caratem, a walką z ZSRR.

Za 20 lat prawosławnych w Polsce będzie może 50 tysięcy.

to czy za 20 lat prawosławnych w Polsce będzie 50 tysięcy, czy nie to jedna sprawa. Drugą sprawą jest sam fakt braku możliwości rozumienia treści nabożeństw, a nawet kazań przez wielu wiernych PAKP. Nikt mnie nie przekona, nawet działający na tym portalu konwertyta, że sytuacją w pełni normalną jest, że nie rozumiem treści nabożeństw w cerkwi mojej parafii, oddalonej od mego mieszkania o kilkaset metrów! Ja człowiek ochrzczony w cerkwi jako dziecko, prowadzony tam od najmłodszych lat, uczestniczący w lekcjach religii, nie mam często możliwości, usłyszenia Ewangelii w języku używanym na codzień.

3u6u
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2017, 21:29
Płeć: Mężczyzna

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: 3u6u » 20 mar 2018, 18:47

Piotrze a próbowałeś porozmawiać z waszym kapłanem? U mnie tylko listy apostolskie są śpiewane w CSsie natomiast ewangelia jest czytana dwukrotnie, drugi raz po polsku. Dla mnie i tak nie jest to zagadką co będzie ogłoszone na liturgii, ponieważ codziennie z kalendarza śledzę co przypada na dany dzień, choć podejrzewam że większość narodu nie ma do tego takiego zacięcia.

Piotr
Posty: 95
Rejestracja: 07 mar 2017, 11:32

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: Piotr » 21 mar 2018, 8:50

3u6u pisze:Piotrze a próbowałeś porozmawiać z waszym kapłanem? U mnie tylko listy apostolskie są śpiewane w CSsie natomiast ewangelia jest czytana dwukrotnie, drugi raz po polsku. Dla mnie i tak nie jest to zagadką co będzie ogłoszone na liturgii, ponieważ codziennie z kalendarza śledzę co przypada na dany dzień, choć podejrzewam że większość narodu nie ma do tego takiego zacięcia.

na porannym niedzielnym nabożeństwie u mnie też Ewangelie są czytane w 2 językach (w Cs i polskim, czego do końca nie rozumiem. Są ludzie którzy rozumieją cs, a polskiego nie?), a kazanie głoszone w j. polskim, ale wystarczy pójść do cerkwi w tygodniu, nawet na JEDNO Z DWUNASTU ŚWIĄT by nie móc słowa usłyszeć po polsku. Moim zdaniem jest w tym totalna niekonsekwencja. Wprowadzano czytanie Ewangelii w niedzielę po polsku, argumentując to faktem nie rozumienia cs przez wielu wiernych. To skoro ludzie ci nie rozumieją cs w niedzielę, to jakim sposobem mieliby zrozumieć czytania w tym języku na nabożeństwach w środku tygodnia? Skoro nie rozumieją kazań wygłaszanych po rosyjsku (bądź też w tak zwanym j.prostym) w niedzielę, i dlatego zastąpiono je kazaniami w j. polskim, to jakim cudem mieliby zrozumieć takie kazania wygłaszane w środku tygodnia?

Awatar użytkownika
zefciu
Posty: 172
Rejestracja: 16 lut 2017, 16:10
Lokalizacja: Poznań
Płeć: Mężczyzna

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: zefciu » 21 mar 2018, 10:36

Piotr pisze:Są ludzie którzy rozumieją cs, a polskiego nie?
No, wyobraź sobie, chłopie, że są. Ja rozumiem, że można mieć wąskie horyzonty, ale sytuacja, w której ktoś sobie nie wyobraża, że ktoś może rozumieć cs, a nie rozumieć polskiego to już przekracza wszelkie zdolności pojmowania.
JEDNO Z DWUNASTU ŚWIĄT
Po raz kolejny pytam grzecznie: kiedy przestaniesz się wydzierać na innych użytkowników tego forum? Czy naprawdę Cię nie nauczono, że to brzydko się drzeć? Czy gdybyś te słowa mówił, a nie pisał, to naprawdę byś się na te trzy słowa rozdarł na całe gardło? Czemu to robisz? Jaki cel Ci przyświeca poza zdyskredytowaniem koncepcji języka polskiego w cerkwi?
nie rozumienia
No i proszę – obrońca języka polskiego, okazuje się, językiem polskim nie włada nawet w stopniu podstawowym. Zatem powtarzam pytanie, które już kiedyś zadałem – czy Piotr rozumiałby Liturgię w języku polskim lepiej niż w cs? Skoro nie zna ani tego, ani tego języka?

kaeru
Posty: 171
Rejestracja: 08 lut 2017, 20:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: kaeru » 21 mar 2018, 19:23

Co to jest niby "język prosty", w którym gdzieś podobno są głoszone kazania i gdzie tak jest?


Wróć do „Z życia Cerkwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość