Idzie młodość, idzie nowe

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Awatar użytkownika
zefciu

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: zefciu » 01 sie 2017, 12:50

kaeru pisze:Tak z ciekawości, to po co w takim razie ten gruziński?
Różne rzeczy się nałożyły - chęć nauczenia się jakiegoś nieindoeuropejskiego języka, znajomi gruzini w parafii, zbiegi okoliczności itp. W skrócie - tak - prawosławie zaważyło, nie - nie uważam się za nie-Polaka.
Ogólnie, argument, że białoruska świadomość narodowa u prawosławnych na Podlasiu to jest jakaś współczesna nowinka, to i kato-Polacy propagują, i caro-sowieto-file, i spolonizowani. Totalny ekumenizm.
No i co w związku z tym, że te grupy tak twierdzą?

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 25 sie 2017, 5:51

No i prawie się nie pomyliłem :). Pewnie gdyby władyka Grzegorz był bardziej ekumeniczny, to w ogóle bym się nie pomylił.

Awatar użytkownika
Lukasz

Postautor: Lukasz » 03 gru 2017, 20:08

Dziś przypadkiem byłem na głównej liturgii w soborze w Warszawie, wł. Paweł wygłosił kazanie po polsku. Tego się nie spodziewałem.
Pożywiom, uwidim

kaeru

Postautor: kaeru » 04 gru 2017, 6:23

Lukasz pisze:Dziś przypadkiem byłem na głównej liturgii w soborze w Warszawie, wł. Paweł wygłosił kazanie po polsku. Tego się nie spodziewałem.

To jest tak smutne zdanie, że już chyba bardziej się nie da.

Ostatni prawosławny gasi światło.

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 04 gru 2017, 9:17

kaeru pisze:To jest tak smutne zdanie, że już chyba bardziej się nie da.

A w czym się objawia zmutność tego zdania ??

Awatar użytkownika
Lukasz

Postautor: Lukasz » 04 gru 2017, 11:55

@kaeru o co Ci chodzi? Sam przecież słuchasz kazań po polsku. :)
Pożywiom, uwidim

kaeru

Postautor: kaeru » 04 gru 2017, 19:23

Smokepsv pisze:

Że w głównej katedrze niezależnego od Moskwy Kościoła w Polsce kazanie w języku państwowym (a nie w języku byłego okupanta) jest jakąś sensacją. To by było śmieszne, jakby nie było prawdziwe.

A potem się dziwimy, że wg Polaków prawosławnych na tereny współczesnej Polski nazwoził car po zaborach. Albo się dziwimy, że większość małżeństw mieszanych oznacza od razu konwersję na katolicyzm strony prawosławnej (lub co najmniej ochrzczenie w katolicyzmie dzieci), bo prawosławni ani nie rozumieją cerkiewnego nabożeństwa, ani nawet kazania. Albo się dziwimy, że ministrowie nie widzą żadnej różnicy pomiędzy walką z Kościołem prawosławnym, walką z caratem, a walką z ZSRR.

Za 20 lat prawosławnych w Polsce będzie może 50 tysięcy.

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 08 gru 2017, 20:19

kaeru pisze:
Smokepsv pisze:

Że w głównej katedrze niezależnego od Moskwy Kościoła w Polsce kazanie w języku państwowym (a nie w języku byłego okupanta) jest jakąś sensacją. To by było śmieszne, jakby nie było prawdziwe.

A potem się dziwimy, że wg Polaków prawosławnych na tereny współczesnej Polski nazwoził car po zaborach. Albo się dziwimy, że większość małżeństw mieszanych oznacza od razu konwersję na katolicyzm strony prawosławnej (lub co najmniej ochrzczenie w katolicyzmie dzieci), bo prawosławni ani nie rozumieją cerkiewnego nabożeństwa, ani nawet kazania. Albo się dziwimy, że ministrowie nie widzą żadnej różnicy pomiędzy walką z Kościołem prawosławnym, walką z caratem, a walką z ZSRR.

Za 20 lat prawosławnych w Polsce będzie może 50 tysięcy.

Niestety, w pełni się zgadzam - nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać z tego zaskoczenia. Tak samo jeśli chodzi o konsekwencje, zwłaszcza że odnosi się to do katedry metropolitalnej.
Choć mam nadzieję, że te 50 tys. za 20 lat to zbyt czarny scenariusz, aby był prawdziwy. Ale jeśli nie zmieni się podejście do pewnych kwestii hierarchów, nie zacznie się uświadamianie wiernych (że prawosławie nie polega na tym, by tylko wyróżnia się językiem i kalendarzem - wtedy, gdyby Cerkiew Greckokatolicka w Polsce nie była tak zorientowana na ukraińskość, mogłaby zbierać prawdziwe plony wśród wiernych PAKP), to w perspektywie większej liczy dekad to może być prawdą...

Wróć do „Z życia Cerkwi”