Idzie młodość, idzie nowe

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Piotr

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: Piotr » 10 mar 2018, 12:08

kaeru pisze:
Smokepsv pisze:
kaeru pisze:To jest tak smutne zdanie, że już chyba bardziej się nie da.
Ostatni prawosławny gasi światło.

A w czym się objawia zmutność tego zdania ??

Że w głównej katedrze niezależnego od Moskwy Kościoła w Polsce kazanie w języku państwowym (a nie w języku byłego okupanta) jest jakąś sensacją. To by było śmieszne, jakby nie było prawdziwe.

A potem się dziwimy, że wg Polaków prawosławnych na tereny współczesnej Polski nazwoził car po zaborach. Albo się dziwimy, że większość małżeństw mieszanych oznacza od razu konwersję na katolicyzm strony prawosławnej (lub co najmniej ochrzczenie w katolicyzmie dzieci), bo prawosławni ani nie rozumieją cerkiewnego nabożeństwa, ani nawet kazania. Albo się dziwimy, że ministrowie nie widzą żadnej różnicy pomiędzy walką z Kościołem prawosławnym, walką z caratem, a walką z ZSRR.

Za 20 lat prawosławnych w Polsce będzie może 50 tysięcy.

to czy za 20 lat prawosławnych w Polsce będzie 50 tysięcy, czy nie to jedna sprawa. Drugą sprawą jest sam fakt braku możliwości rozumienia treści nabożeństw, a nawet kazań przez wielu wiernych PAKP. Nikt mnie nie przekona, nawet działający na tym portalu konwertyta, że sytuacją w pełni normalną jest, że nie rozumiem treści nabożeństw w cerkwi mojej parafii, oddalonej od mego mieszkania o kilkaset metrów! Ja człowiek ochrzczony w cerkwi jako dziecko, prowadzony tam od najmłodszych lat, uczestniczący w lekcjach religii, nie mam często możliwości, usłyszenia Ewangelii w języku używanym na codzień.

3u6u

Postautor: 3u6u » 20 mar 2018, 18:47

Piotrze a próbowałeś porozmawiać z waszym kapłanem? U mnie tylko listy apostolskie są śpiewane w CSsie natomiast ewangelia jest czytana dwukrotnie, drugi raz po polsku. Dla mnie i tak nie jest to zagadką co będzie ogłoszone na liturgii, ponieważ codziennie z kalendarza śledzę co przypada na dany dzień, choć podejrzewam że większość narodu nie ma do tego takiego zacięcia.

Piotr

Postautor: Piotr » 21 mar 2018, 8:50

3u6u pisze:Piotrze a próbowałeś porozmawiać z waszym kapłanem? U mnie tylko listy apostolskie są śpiewane w CSsie natomiast ewangelia jest czytana dwukrotnie, drugi raz po polsku. Dla mnie i tak nie jest to zagadką co będzie ogłoszone na liturgii, ponieważ codziennie z kalendarza śledzę co przypada na dany dzień, choć podejrzewam że większość narodu nie ma do tego takiego zacięcia.

na porannym niedzielnym nabożeństwie u mnie też Ewangelie są czytane w 2 językach (w Cs i polskim, czego do końca nie rozumiem. Są ludzie którzy rozumieją cs, a polskiego nie?), a kazanie głoszone w j. polskim, ale wystarczy pójść do cerkwi w tygodniu, nawet na JEDNO Z DWUNASTU ŚWIĄT by nie móc słowa usłyszeć po polsku. Moim zdaniem jest w tym totalna niekonsekwencja. Wprowadzano czytanie Ewangelii w niedzielę po polsku, argumentując to faktem nie rozumienia cs przez wielu wiernych. To skoro ludzie ci nie rozumieją cs w niedzielę, to jakim sposobem mieliby zrozumieć czytania w tym języku na nabożeństwach w środku tygodnia? Skoro nie rozumieją kazań wygłaszanych po rosyjsku (bądź też w tak zwanym j.prostym) w niedzielę, i dlatego zastąpiono je kazaniami w j. polskim, to jakim cudem mieliby zrozumieć takie kazania wygłaszane w środku tygodnia?

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 21 mar 2018, 10:36

Piotr pisze:Są ludzie którzy rozumieją cs, a polskiego nie?
No, wyobraź sobie, chłopie, że są. Ja rozumiem, że można mieć wąskie horyzonty, ale sytuacja, w której ktoś sobie nie wyobraża, że ktoś może rozumieć cs, a nie rozumieć polskiego to już przekracza wszelkie zdolności pojmowania.
JEDNO Z DWUNASTU ŚWIĄT
Po raz kolejny pytam grzecznie: kiedy przestaniesz się wydzierać na innych użytkowników tego forum? Czy naprawdę Cię nie nauczono, że to brzydko się drzeć? Czy gdybyś te słowa mówił, a nie pisał, to naprawdę byś się na te trzy słowa rozdarł na całe gardło? Czemu to robisz? Jaki cel Ci przyświeca poza zdyskredytowaniem koncepcji języka polskiego w cerkwi?
nie rozumienia
No i proszę – obrońca języka polskiego, okazuje się, językiem polskim nie włada nawet w stopniu podstawowym. Zatem powtarzam pytanie, które już kiedyś zadałem – czy Piotr rozumiałby Liturgię w języku polskim lepiej niż w cs? Skoro nie zna ani tego, ani tego języka?

kaeru

Postautor: kaeru » 21 mar 2018, 19:23

Co to jest niby "język prosty", w którym gdzieś podobno są głoszone kazania i gdzie tak jest?

Piotr

Postautor: Piotr » 22 mar 2018, 9:33

Zefciu. Skąd taka niechęć wobec osób o innych poglądach niż Twoje? Nie jestem w stanie przypomnieć żadnej Twojej wypowiedzi bez chamstwa, agresji, złośliwości wobec ludzi inaczej myślących.
Poza tym jesteś konwertytą, dopiero niedawno stałeś się osobą wyznania prawosławnego. Moim zdaniem powinien zachować jakąś powściągliwość w formułowaniu sądów, wygłaszaniu własnych opinii, wręcz pouczaniu ludzi. Nie masz takiego doświadczenia w funkcjonowaniu cerkwi w Polsce jak ludzie którzy zostali w niej ochrzczeni jako dzieci, pochodzą z prawosławnych rodzin, mają mnóstwo znajomych prawosławnych itp. Weźmy temat o corocznym przyjmowaniu księży. Wypowiedziałeś się jako pierwszy, na dodatek bardzo stanowczo, pomimo, że przyjąłeś ich tak niewielu, a na dodatek nikt nigdy Ci nie mówił jak wyglądały takie wizyty w ich domach. Naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy Tobą, a ludźmi którzy przyjmują takich duchownych od np. 40 lat? Wypowiadasz się na temat małżeństw mieszanych, pomimo, że sam z racji pochodzenia z katolickiej rodziny, a na dodatek zamieszkiwania terenów gdzie prawosławnych jest garstka z takimi małżeństwami prawdopodobnie nigdy się nie zetknąłeś.
A co do języka prostego.
Wielu duchownych prawosławnych na Podlasiu nie głosi kazań ani w języku polskim, ani rosyjskim. Najczęściej jest to tak zwany język prosty, nazywany też niezbyt elegancko chachłackim. Wystarczy pooglądać program ,,U źródeł wiary". Biskupi odwiedzający cerkwi w Siemiatyczach, Bielsku Podlaskim, czy nawet w Białymstoku na ogół w takim języku. Ciekawe czy chociaż 1 % prawosławnych mieszkańców Białegostoku włada na codzień tym językiem. Szczerze wątpię. A wśród osób przed 60 rokiem życia przynajmniej 0,1%.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwary_pod ... %C5%84skie)

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 22 mar 2018, 9:39

kaeru pisze:Co to jest niby "język prosty", w którym gdzieś podobno są głoszone kazania i gdzie tak jest?

Jest to język, którego nie można nazwać ani białoruskim ani ukraińskim ani rosyjskim. Ma w swoich zasobach słowa z każdego z powyższych. A gdzie w cerkwiach jest używany ? Ja słyszałem go w:

- Kuraszewie
- Starym Korninie
- Dubiczach Cerkiewnych
- Kleszczelach
- Czeremsze
- Zubaczach
- Telatyczach
- Tokarach
- Mielniku
- Siemiatyczach

Piotr

Postautor: Piotr » 22 mar 2018, 10:10

w Białymstoku też można usłyszeć ten język w cerkwiach. Być może w tym najmniejszych miejscowościach, które wymieniłaś mieszkańcy (szczególnie mający ponad 80 lat) go używają. W Białymstoku słyszałem go tylko na nabożeństwach z ust duchownych.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 22 mar 2018, 13:21

Piotr pisze:Zefciu. Skąd taka niechęć wobec osób o innych poglądach niż Twoje?
Jaka znowu niechęć wobec osób o innych poglądach niż moje? Czy darcie się na ludzi to jest pogląd? Czy nieumiejętność posługiwania się językiem polskim to jest pogląd?

Zwróć uwagę, że na początku próbowałem wspierać Cię w dyskusji i argumentować za językiem polskim. Sam bowiem nie mam mocno wyrobionego zdania. Ale Ty i tak na mnie wjechałeś.
Nie jestem w stanie przypomnieć żadnej Twojej wypowiedzi bez chamstwa, agresji, złośliwości wobec ludzi inaczej myślących.
Jeszcze parę takich ad personam masz w rękawie?
Proszę bardzo odpowiedzieć szczerze:
  • Czy to ja, czy może Ty drzesz się na ludzi średnio w co drugim poście?
  • Czy to ja, czy może Ty nieustannie rzucasz insynuacjami i próbujesz wmówić innym poglądy, których nie deklarują?
  • Czy to ja, czy może Ty próbujesz zdyskredytować argumentację interlokutorów na gruncie personalnym?

Poza tym jesteś konwertytą, dopiero niedawno stałeś się osobą wyznania prawosławnego.
No i co w związku z tym? Mam wobec tego faktu ukorzyć się wobec mądrości wspaniałego Piotra, który domaga się by w cerkwiach używano języka, którego on nie rozumie, jednak nie zrobi nic aby tę koncepcję wdrożyć w życie?

Ale w zasadzie tym „argumentem” dowiodłeś tylko iż świadomy jesteś, że nie masz racji. Bo gdybyś miał rację, to byś się nie musiał do takich zagrywek „bo Ty za młody”, „bo Ty od niedawna” uciekać.
Wypowiadasz się na temat małżeństw mieszanych, pomimo, że sam z racji pochodzenia z katolickiej rodziny, a na dodatek zamieszkiwania terenów gdzie prawosławnych jest garstka z takimi małżeństwami prawdopodobnie nigdy się nie zetknąłeś.
Co Ty gadasz? Na terenach gdzie prawosławnych jest garstka tym łatwiej o małżeństwa mieszane. Poza tym niczego kategorycznego na temat małżeństw mieszanych nie napisałem. Ale cóż się dziwić – w końcu nie rozumiesz języka polskiego, więc mogłeś się w mojej wypowiedzi doczytać wszystkiego.

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 22 mar 2018, 13:39

Piotr pisze:w Białymstoku też można usłyszeć ten język w cerkwiach. Być może w tym najmniejszych miejscowościach, które wymieniłaś mieszkańcy (szczególnie mający ponad 80 lat) go używają. W Białymstoku słyszałem go tylko na nabożeństwach z ust duchownych.

Chłopie daj se luzu i przestań już projektować swoje wyobrażenia na innych. Sowiści ne majesz ?

Wróć do „Z życia Cerkwi”